Imamo čvrsta jamstva predsjednika Europske komisije Junckera da će Hrvatska dobiti pozitivnu ocjenu za Schengen!
Na početku sjednice Vlade RH, Andrej Plenković osvrnuo se na prošlotjedni, vrlo uspješni posjet Bruxellesu & poručio: Hrvatska je uspješna europska priča - ispunili smo svih 8 kriterija za pristupanje schengenskom prostoru!
Čvrsta zaštita granice
Predsjednik Vlade RH i HDZ-a istaknuo je da Hrvatska ima čvrsta jamstva predsjednika Europske komisije Jean-Clauda Junckera da će u njegovom mandatu naša zemlja dobiti pozitivnu ocjenu za ulazak u Schengen - što znači da je Hrvatska ispunila zadane kriterije u svih osam područja.
U tom kontekstu, posebno je zahvalio hrvatskoj policiji, ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću i cijelom timu MUP-a:
- Oni su pokazali da se bez postavljanja bodljikavih žica i dizanja fizičkih barijera, a puno boljom apsorpcijom europskih sredstava za nabavu suvremene tehnologije i njenim korištenjem, može osigurati kontrola naše državne granice, odnosno vanjske granice Europske unije, pri čemu naši policajci vrlo požrtvovno i predano sprječavaju nezakonite migracije.
Ulazak - dobar za RH, EU i susjedne zemlje
Nakon što Komisija uputi pozitivnu ocjenu Europskom vijeću, pojasnio je predsjednik Plenković, slijedi rasprava u toj EU instituciji koju sačinjavaju predsjednici vlada ili državni poglavari svih zemalja članica. Dodao je da je teško predvidjeti kada će se donijeti ta odluka:
- Ali, mi ćemo raditi na tome da Hrvatska što prije pristupi schengenskom prostoru jer smatramo da je to dobro i za nas i za Europsku uniju, kao i za naše susjedne zemlje.
Chirac - prijatelj Hrvatske
Govoreći o ostalim aktivnostima, izdvojio je komemoraciju u čast bivšem predsjedniku Francuske Republike Jacquesu Chiracu, istaknuvši da je riječ o velikom francuskom političaru, državniku i humanistu, koji je bio privržen načelima Francuske Republike:
- Tako je djelovao i na nacionalnoj, europskoj i globalnoj razini. I zato mi je drago da sam bio s nizom aktualnih i bivših državnika na komemoraciji u Parizu. To je važna poruka s obzirom na njegov doprinos jačanju hrvatsko-francuskih odnosa.
Podsjetio je i na Chiracov posjet Zagrebu 2000. godine.
- Na tom je summitu zajedničkom deklaracijom tadašnjih 15 članica Europske unije i država jugoistoka Europe prvi put definirana europska perspektiva RH - rekao je Plenković, naglasivši da će poslije 20 godina, tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a, biti organiziran sličan sastanak na vrhu.
Bista Mahatme Gandhija
Predsjednik Vlade i HDZ-a naveo je i da je na Bundeku sudjelovao na otkrivanju biste Mahatme Gandhija - u povodu 150. obljetnice njegovog rođenja.
Naglasio je da je Gandhi veliki indijski političar i državnik, koji je svojom politikom nenasilja pridonio procesu dekolonizacije i stjecanju neovisnosti Indije 1947. godine:
- Mislim da je ova bista, dar indijskog predsjednika nakon što je proljetos prvi put u povijesti posjetio RH, važna poruka jačanja odnosa s jednom od dvije najmnogoljudnije zemlje na svijetu.
Briga za Hrvate u Crnoj Gori i Sloveniji
Plenković je podsjetio i na tri jučerašnja susreta s predstavnicima Hrvata izvan Hrvatske:
- Kroz rad Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH i Ministarstva vanjskih i europskih poslova, te uz lokal-patriotizam ministra unutarnjih poslova (dr. sc. Davor Božinović podrijetlom je iz Tivta, iz Boke kotorske - op.ur.), moramo i dalje pomagati naše Hrvate u Crnoj Gori.
Što se pak tiče Hrvata u Sloveniji, istaknuo je da se Hrvatska mora zalagati se da se njihov status u konačnici izjednači s onim koji slovenska manjina ima u RH.
Kontinuirana potpora Hrvatima izvan RH
Predsjednik Plenković važnim je ocijenio i susret s predsjednikom Hrvatskog svjetskog kongresa Vinkom Sabljom, na kojem je rezimirano što sve Vlada poduzima u cilju jačanja odnosa između iseljene i domovinske Hrvatske:
- Pritom mi je posebno drago da je na današnjem dnevnom redu sjednice Zakon o državljanstvu, čime ispunjavamo jednu od zajedničkih ideja sa sastanaka Savjeta za Hrvate izvan Hrvatske Vlade RH. Vjerujem da će promjene tog zakona biti izrazito pozdravljene i da će olakšati stjecanje državljanstva našim sunarodnjacima koji žive izvan Hrvatske.