Sabor prihvatio Vladin paket zakona za pomoć gospodarstvu pogođenom koronavirusom
Set od 63 ekonomske mjere, prihvaćen kroz gotovo jednoglasne izmjene 19 zakona, „težak“ je 30 milijardi kuna, a glavni su mu cilj očuvanje radnih mjesta i isplaćivanje plaća. Među inim, poduzetnicima se odgađa na 3 + 3 mjeseca plaćanje javnih davanja, a država će u pogođenim sektorima sufinancirati plaće svih zaposlenika u visini „minimalca“.
Donesenim mjerama uspostavlja se i novi financijski instrument COVID-19 zajmovi (tzv. korona krediti) za obrtna sredstva za mikro, male i srednje poduzetnike.
19 zakonskih dopuna i izmjena
Vladine mjere pomoći osigurane su izmjenama Općeg poreznog zakona, zakona o porezu na dohodak i poreza na dobit, zakona o tržištu rada, o poticanju ulaganja, o izvršavanju državnog proračuna, o trgovini, o zapošljavanju osoba s invaliditetom, o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, o ugostiteljskoj djelatnosti, o turističkoj pristojbi, o komunalnom gospodarstvu.
Izmijenjen je i paket zakona iz poljoprivrede, konkretno zakoni o šumama, o lovstvu, o sjemenu i sadnom materijalu, o održivoj uporabi pesticida, o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja, o maksimalnim razinama pesticida u hrani i hrani za životinje.
Prihvaćeni amandmani
Prihvaćen je amandman Kluba IDS-a, PGS-a i Liste za Rijeku da se općinama i gradovima ukine striktno ograničenje namjene korištenja komunalne naknade i doprinosa, tako da će se ta sredstva moći usmjeriti za poduzetništvo, zdravstvo, socijalu...
Prihvaćen je i amandman Branka Bačića (HDZ) da se za šest mjeseci produlji valjanost iskaznice za kupovinu sredstava za zaštitu bilja zbog nemogućnosti održavanja izobrazbe.
BAČIĆ: Malo više povjerenja!
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić pozvao je dio oporbe koji je tvrdio da „mjere nisu loše, ali su zakašnjele i nedovoljno jake“ na malo više povjerenja u ono što rade Nacionalni stožer civilne zaštite i Vlada RH:
- U slučaju potrebe naša će Vlada, koja odgovorno upravlja ovom krizom, znati prilagoditi i proširiti ove mjere kako bi dodatno pomogla i gospodarstvu i građanima. Već u ponedjeljak tako na snagu stupa pravilnik koji će omogućiti pogođenim poslodavcima da mogu podnositi zahtjeve za isplatu minimalnih plaća - kako smo i propisali zakonskim izmjenama.
POVEĆANJE RODILJNIH NAKNADA
Hrvatski sabor jednoglasno je usvojio izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, kojima se od 1. travnja one podižu za drugih šest mjeseci djetetova života za 1.663 kune - s 3.991 na 5.654 (povećanje za 41.6%).
Zakonskim izmjenama skraćuje se i radni staž potreban za ostvarenje prava na potporu - s 12 na 9 mjeseci, odnosno umjesto 18 mjeseci s prekidima u zadnje dvije godine na 12 mjeseci.