Naš cilj - da Hrvatska u idućih 7 godina iz EU-a dobije više od 20 milijardi eura za brzi gospodarski oporavak & razvoj
Andrej Plenković: Članice EU-a kreću se, nakon teških pregovora, polako prema kompromisu o višegodišnjem europskom proračunu i planu gospodarskog oporavka „EU iduće generacije“. EU građani i poduzetnici očekuju snažnu poruku te zato, kao državnici, moramo pokazati izniman stupanj odgovornosti i zrelosti. COVID-19 je uzrokovao velike probleme i trebaju nam velika sredstva. EU i postoji kako bi pokazala solidarnost u krizama!
Predsjednik Vlade RH i HDZ-a - po povratku iz Bruxellesa, gdje je zadnja tri dana sudjelovao na pregovorima Europskog vijeća - dao je ispred Banskih dvora izjavu za medije:
- Opći je dojam da se nakon teških pregovora i brojnih kompromisa ipak polako krećemo prema dogovoru. Sastanak Europskog vijeća nastavlja se danas poslijepodne.
Moramo se ponijeti državnički!
Važnim je istaknuo da EU i države članice postignutim dogovorom pošalju snažnu poruku, prije svega svojim građanima, a onda i gospodarstvima i financijskim tržištima:
- Nikada nije bilo više novaca "na stolu". COVID-19 je uzrokovao velike probleme i trebaju nam adekvatna rješenja. Da bi se na tu veliku krizu kvalitetno odgovorilo, i mehanizmi i instrumenti i sredstva moraju biti veliki.
Plenković je kazao da se ovaj sastanak Europskog vijeća pretvara u jedan od najdužih jer različite zemlje različito pristupaju istom problemu:
- Kao državnici, morali bismo pokazati izniman stupanj odgovornosti i zrelosti. U pregovorima je važno izbjeći nepovjerenje zapadnih prema istočnim članicama EU-a i onih sjevernih prema južnima.
Za Hrvatsku 20+ milijardi eura
Danas popodne, najavio je premijer, članovi Europskog vijeća vidjet će najnoviji prijedlog pregovaračke kutije, odnosno novi nacrt zaključaka koji će podnijeti predsjednik EV-a Charles Michel, pa će se moći izračunati koliko za Hrvatsku ide točno sredstava iz Višegodišnjeg financijskog okvira, a koliko iz instrumenta „EU iduće generacije“:
- Cilj koji smo postavili jest da u idućih sedam godina Hrvatska na raspolaganju ima 20+ milijardi eura za ekonomski oporavak, regionalni razvoj, poljoprivredu, očuvanje radnih mjesta, digitalizaciju, Zeleni plan i lovljenje koraka s najrazvijenijim zemljama Europe... A koliki će biti taj +, to ćemo vidjeti kada se završe pregovori.
Robusni odgovor podrazumijeva robusna sredstva
Ponovio je da se poteškoće koje su u svim europskim gospodarstvima nastale kao posljedica lockdowna i zastoja u gospodarstvima uslijed pandemije mogu riješiti jedino robusnim odgovorom:
- A robusni odgovor podrazumijeva mobiliziranje robusnih sredstava. Način na koji bi se našla ta sredstva jest da se, povrh onog što članice uplaćuju u zajednički proračun, Europska komisija zaduži po najpovoljnijim kamatama, koje su gotovo ravne nuli, budući da ima najbolji mogući kreditni rejting - AAA. I potom ta sredstva kanaliziramo ili putem bespovratnih sredstava ili putem zajmova državama članicama koje onda financiraju svoje reforme i programe obnove, usporedo s onim što će dobiti kroz redoviti proračun.
Europska solidarnost
Nekoliko država, dodao je, koje se nazivaju "škrcima" odnosno frugals (Austrija, Švedska, Nizozemska, Danska i Finska), imaju logiku da, ako netko zapadne u financijske probleme, iz njih izlazi tako da se zadužuje, a ne da dobiva nekakav poklon:
- Logika 22 druge države članice i logika Europske komisije jest pak da Unija postoji da pokaže solidarnost.
Na kraju, predsjednik Vlade RH i HDZ-a izrazio je uvjerenje da će se postići kompromis koji u konačnici, što se tiče Hrvatske, neće značiti veća odstupanja od najavljenih 20+ milijardi eura.
MICHEL, MATOVIČ, JANŠA, BORISSOV…
Nakon zajedničke sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a, koja će se održati u 16:00 sati, Andrej Plenković danas se odmah vraća na pregovore u Bruxellesu. Boreći se za hrvatske nacionalne interese, već se tijekom vikenda sastao - mimo svojih istupa na sjednicama Europskog vijeća – sa slovačkim premijerom Igorom Matovičem, slovenskim Janezom Janšom, bugarskim Boykom Borissovim, malteškim Robertom Abelom… a održao je i konzultacije s čelnikom EV-a Charlesom Michelom i predsjednikom Rumunjske Klausom Iohannisom.