Vijesti
21. 2. 2021.

Izazov sam prihvatio jer sam spreman uspješno voditi Zagreb - zaustaviti negativne trendove, a nastaviti s onim što je dobro!

Davor Filipović za Novi list: Odavno upozoravam na loše stanje gradskih financija, ali ne u funkciji pridobivanja bilo čijih simpatija, nego kako bih upalio alarm da ne doživimo sudbinu Detroita - koji je bankrotirao. Zaokret u načinu upravljanja gradom, bez probijanja ugovorenih rokova i iznosa projekata, financijska konsolidacija i sinergija s Vladom RH, ponajprije pri povlačenju EU sredstava kao u slučaju dobivanja bespovratnih 683.7 milijuna eura iz Europskog fonda solidarnosti ili rekonstrukcije Rotora, preduvjeti su i održive obnove.

Razgovor prenosimo u cijelosti, skupa s uvodom novinara Zlatka Crnčeca (photo: Davor Kovačević):

Zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Davor Filipović bit će kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zagreba na lokalnim izborima koji će se održati u svibnju ove godine. Iako je javnosti na državnoj razini manje poznat, on je u zadnje četiri godine bio prilično aktivan kao gradski zastupnik, a pažnju javnosti privukao je prošle godine kada je kritizirao način na koji Milan Bandić vodi glavni grad, te je spomenuo kako bi Zagreb čak mogao i bankrotirati. U razgovoru za naš list pojašnjava zbog čega se odlučio na kandidaturu, te što namjerava poduzeti ako pobijedi na izborima za gradonačelnika.

Zbog čega ste se odlučili kandidirati za gradonačelnika?

Najprije, mene je kao kandidata za gradonačelnika Grada Zagreba predložio Gradski odbor zagrebačkog HDZ-a. Dakle, na izbore u svibnju idem kao kandidat Hrvatske demokratske zajednice. Tu sam kandidaturu prihvatio jer smatram da mogu uspješno voditi naš grad. I ovom se prilikom zahvaljujem svima koji su mi pružili podršku u toj kandidaturi. Njima, kao i svim sugrađanima, poručujem da će me jedino boljitak našeg grada voditi u izvršavanju brojnih svakodnevnih zadataka koje ću, nakon pobjede na svibanjskim lokalnim izborima, obavljati kao gradonačelnik Zagreba. Kao zastupnik u Gradskoj skupštini u trenutnom mandatu svjedočim devastiranju grada u svakom pogledu, osobito na financijskom planu. Spreman sam, i zbog toga sam i prihvatio kandidaturu, predvoditi sve naše sugrađane u zaustavljanju takvih negativnih trendova i graditi naš Zagreb koji će biti na ponos svim njegovim stanovnicima.

Koji su vaši glavni projekti za Zagreb?

Glavni je prioritet obnova svih dijelova grada koji su razrušeni potresom koji nas je pogodio u ožujku prošle godine. Za obnovu grada neće biti dovoljan sljedeći gradonačelnički odnosno skupštinski mandat. Čini se realnim kako će za 10 sekundi toga potresa trebati deset godina obnove našega grada. Taj problem rješavat će se snažnom podrškom Vlade Republike Hrvatske koja ni do sada nije izostajala, ponajprije povlačenjem sredstava iz fondova EU-a. U tom je smislu već osigurano 683.7 milijuna eura bespovratnih sredstava. Devastirane financije Grada Zagreba planiramo konsolidirati radikalnim zaokretom u njihovom upravljanju. To znači da će se financije Grada Zagreba voditi transparentno. Građani će imati uvid gdje se svaka njihova kuna troši. Trošit će se onoliko koliko Grad uprihodi.

Ključni projekti u sljedećem četverogodišnjem razdoblju bit će izgradnja Nacionalne dječje bolnice i projekt izgradnje Jarunskog mosta koji će obuhvatiti i produženje Vrapčanske ulice od Zagrebačke ceste na sjeveru do Jadranske avenije na jugu. Također, krenut će se i u produženje Branimirove ulice koja je važna za Sesvete, izgradnju podvožnjaka Medpotoki, uvođenje automatiziranog upravljanja prometom, kao i rekonstrukciju tramvajskog okretišta Savska. Osim velikih infrastrukturnih projekata, rješavat ću ključne izazove u svakom kvartu. Tako će, primjerice u Dubravi, biti sanirani opasni pružni prijelazi za što gospodin Bandić nije imao sluha.

Kako ocjenjujete dvadesetogodišnju vladavinu Milana Bandića?

Najprije, kao jedno predugo razdoblje vladanja jedne osobe. Stoga ću sve učiniti da se mandat gradonačelnika ograniči i da više nikada u našem gradu na njegovu čelu ne gledamo tako dugo jednu osobu. Dva su četverogodišnja mandata nešto za što ću se zalagati. Ništa posebno ne bih isticao što je Bandić dobrog, a bilo je i toga, napravio u ta dva desetljeća. To se od njega i očekivalo, kao što će se to i od mene očekivati kad pobijedim na skorašnjim izborima. Međutim, devastirana gradska blagajna, loše upravljanje imovinom, preglomazna gradska uprava, probijanje ugovorenih rokova i iznosa projekata koje financira naš grad, kao i brojne afere koje su ga pratile pripadaju nečemu što će obilježiti njegovu višegodišnju vladavinu koja se matematički može izmjeriti jednom petinom stoljeća.

U rujnu 2019. jako ste kritizirali Bandića, rekli ste čak da je Zagreb pred bankrotom, a onda naglo prestali. Zbog čega? Je li vodstvo HDZ-a na državnoj razini tražilo od vas da prestanete napadati Bandića?

Nisam prestao upozoravati na loše stanje gradskih financija. Točno je kako sam tada, ali i kasnije, isticao da - ako se nastavi tim smjerom i ne napravi radikalan zaokret u vođenju grada - možemo doživjeti sudbinu Detroita koji je bankrotirao. Svi smo u Klubu HDZ-a imali podršku stranačkog vodstva prilikom kritiziranja onog što u gradu nije dobro. Ako analizirate sve moje rasprave od početka trenutnog mandata Gradske skupštine Grada Zagreba, koje se odnose na gradske financije, vidjet ćete da cijeli mandat u ime Kluba HDZ-a upozoravam na sve ono što je loše i predlažem rješenja.

Tada ste ga kritizirali za loše vođenje grada, a spominjali ste i njegovu prošlost kao aparatčika u SKH-a. To se sigurno svidjelo dobrom dijelu birača pa i članova HDZ-a. Smatrate li da ste nastavili tako u zadnjih godinu i pol, da bi imali puno veće šanse za dobar rezultat na lokalnim izborima?

Usmjeravanje pozornosti na takav način vođenja grada nije bilo u funkciji pridobivanja bilo čijih simpatija. To sam iznosio, u dogovoru s kolegama iz Kluba zastupnika HDZ-a u Gradskoj skupštini, kako bih upalio alarm s ciljem slanja jasne poruke da se prestane s dosadašnjim načinom upravljanja našim gradom. Inače, osobno nisam nametao teme o bilo čijoj prošlosti. Upravo suprotno, to je činio gospodin Bandić. Na neprimjerene opaske samo sam primjereno uzvratio, a na izborima u svibnju pobjeđujem. Gradu Zagrebu trebaju ljudi koji će uspješno odgovoriti na izazove 21. stoljeća, ljudi s vizijom, a ne zarobljenici prošlosti.

Je li vam problem to što ste postali kandidat HDZ-a za gradonačelnika tek nakon što je Damir Vanđelić od toga odustao?

On nikada nije bio kandidat HDZ-a. Hrvatska demokratska zajednica ima puno kvalitetnih članova koji mogu obavljati odgovorne dužnosti na nacionalnoj i lokalnoj razini, pa tako i u Zagrebu. Izbor je pao na mene. Tu ću zadaću obaviti na najbolji mogući način tako što ću, uz podršku Zagrepčanki i Zagrepčana nakon izbora u svibnju preuzeti odgovornost za vođenje našega grada. Ovom prilikom želim jasno kazati da se jedino o meni službeno raspravljalo na sjednici Gradskog odbora HDZ-a Zagreb. Na toj sam sjednici, kao što znate, jednoglasno izabran za kandidata HDZ-a za gradonačelnika na predstojećim izborima u Gradu Zagrebu.

Bi li Vanđelić trebao ostati na čelu Fonda za obnovu?

Ne bih se osvrtao na njega. Fokusiran sam na kontinuirane obilaske naših sugrađana i razgovor s njima. Naime, njihove ideje i sugestije o poboljšanju kvalitete života u Zagrebu uklopit ću u program koji planiramo predstaviti u narednom razdoblju.

Smatrate li da bi gradonačelnik trebao imati ovlasti da sam imenuje ljude na pročelnička i na čelna mjesta u gradskim tvrtkama?

Zagovarat ću transparentnost na svim razinama, pa tako i pri kadroviranju. Time ću nastojati osigurati da na ključne pozicije u našem gradu dođu najbolji. To će biti još jedan prilog oblikovanju kulture izvrsnosti koju zagovaram.

Što namjeravate napraviti s Holdingom?

Holding će morati proći kroz proces istinskog organizacijskog, operativnog, financijskog i strateškog restrukturiranja. Nikako dekorativnog, kako su - uz rijetke iznimke - u pravilu završavala brojna restrukturiranja poduzeća u Hrvatskoj. Pri tome moram istaknuti da se zaposlenici neće otpuštati kako su to najavili neki kandidati u ovoj političkoj utakmici. Želim uvođenjem sustava nagrađivanja najboljima omogućiti da napreduju i na taj način podignu kvalitetu usluga koje Holding pruža građanima.

Bojite li se da bi se moglo dogoditi da se pokaže, nakon što Bandić siđe s vlasti, da je stvarno financijsko stanje grada puno gore nego što to pokazuju službene brojke?

Podaci koje sam, korektnosti radi, do sada iznosio u javnosti odnose se na stanje na posljednji dan 2019. godine. Tu ponajprije mislim na akumulirani manjak u proračunu u iznosu od 1.3 milijarde kuna te dospjele, a neplaćene obveze u iznosu većem od 750 milijuna kuna. Iskreno, očekujem još lošije brojke na kraju 2020. godine.

Od 31 godine demokracije u Hrvatskoj HDZ je na vlasti gotovo 23. Međutim, u Zagrebu već više od 20 godina nije imao gradonačelnika. Zbog čega se to dogodilo?

To je pravo pitanje, ali nisam prava adresa za odgovor na to pitanje. Međutim, ono što znam jest da sam pravi i najozbiljniji kandidat na ovogodišnjim svibanjskim izborima za gradonačelnika Zagreba i da će HDZ nakon dugo godina ponovno preuzeti odgovornost za upravljanje našim gradom.

Koliko je HDZ-u štetila dugogodišnja suradnja s Bandićem kojem se čak i sudi za ozbiljna kaznena djela?

Jednim dijelom sigurno jest.

Je li točno da ste imali ambiciju kandidirati se za predsjednika zagrebačkog HDZ-a?

Nije. Nakon unutarstranačkih izbora izabran sam za tajnika zagrebačkog HDZ-a. Imamo odličnog predsjednika - Mislava Hermana. Mi smo tim koji će u sljedećim godinama kreirati Zagreb po mjeri svih naših sugrađana.

Nakon što se epidemija korone svede pod kontrolu, bit će održan i izborni sabor HDZ-a. Hoćete li se kandidirati za neko od stranačkih tijela na državnoj razini?

Trenutno isključivo razmišljam o predstojećoj političkoj utakmici i o svemu što me čeka u gradonačelničkom mandatu koji ću osvojiti za nepuna tri mjeseca. Vjerujte mi, nemam vremena i ne pada mi na pamet o bilo čemu drugome razmišljati.

Koje je vaše stajalište o izgradnji nacionalnog nogometnog stadiona?

Stadion Dinama, čiju ću izgradnju podupirati, treba - uz stadione drugih hrvatskih gradova - biti mjesto na kojem će naša nogometna reprezentacija igrati svoje utakmice.

Ne bi li vrhunski sport trebalo prepustiti tržištu i privatnoj inicijativi, a proračunski novac usmjeriti prema školskom i masovnom?

Odgovor na to pitanje nije jednostavan. Pozdravljam sve privatne inicijative kada se radi o ulaganju u sport, međutim nisam siguran kako bi bilo dobro klub poput Dinama prepustiti privatnim inicijativama. Dinamo je ponos Grad Zagreba i Hrvatske i mišljenja sam da Grad Zagreb uvijek mora biti uz Dinamo pa i kad se radi o financiranju. Pri tome se naglasak treba staviti na financiranje mlađih kategorija. Također, veliki sam zagovornik poticanja masovnog i školskog sporta. Mišljenja sam da se u tom segmentu trebamo ugledati na američki sveučilišni sport koji studentima omogućava vrhunsku edukaciju i vrhunsko bavljenje sportom.

Bili ste vrhunski košarkaš. Kako tumačite da Zagreb, a s njim i cijela Hrvatska, nakon više desetljeća nema predstavnika u europskim natjecanjima? Nakon svega što se dogodilo u njoj, ne bi li i Cibonu trebalo prepustiti tržištu?

Sve je to posljedica višegodišnjeg lošeg upravljanja u klubovima, ali i u nacionalnom savezu. S tim u vezi će i Cibona, za čije se utakmice nekad tražila karta više, doći na dnevni red. Da nema važnijih zadaća, već sad bih obećao kako ćemo Cibonu vratiti tamo gdje je nekad bila - u europski vrh! No, možda to obećam kad se budem kandidirao za drugi gradonačelnički mandat.

Za koga navijate u nogometu?

Nisam nogometni fanatik, ali uživam u utakmicama naše reprezentacije. Što se klubova tiče, budući da svako jutro kad ustanem zajedno sa svojim sinom kroz prozor naše sobe vidim stadion Dinama, možete i sami zaključiti koji mi je nogometni klub najbliže srcu.

Dobro, za koga onda navijate u košarci?

Kad je o košarci riječ s posebnim emocijama pratim klubove za koje sam u različitim uzrastima nastupao. To su Split, Fairleigh Dickinson University, sinjski Alkar i zagrebačka Dubrava. Naravno, emocije uvijek prorade kada igra naša reprezentacija, a ostale košarkaške utakmice promatram s profesionalnog aspekta.

Bi li trebalo vratiti Trg maršala Tita?

Ne.

A A A