Tresla se brda, rodila se - oporba! Uspjela skupiti samo 44 glasa!
Hrvatski sabor prihvatio je informaciju o Nacionalnom planu oporavka i otpornosti sa 76 glasova ZA, jednim suzdržanim te 44 protiv. Unatoč agresivnosti i najavama o svojoj „složnosti i snazi“, oporba je još jednom demonstrirala koliko rasulo i kolika nemoć vladaju u njenim redovima. Na Markovu trgu prihvaćeno je i Izvješće o korištenju europskih fondova. U najkraćem: do sredine 2020. Hrvatska je iz EU proračuna dobila 26 milijardi kuna više nego što je u nj uplatila!
Malicioznim oporbenjacima, koji su u nedostatku sadržaja uobičajeno širili crnilo te sipali floskule i laži o NPOO-u (i o svemu ostalom što bi im palo na pamet), odgovorio je u ime Kluba HDZ-a zastupnik Marko Pavić:
- Oporba kao da želi da bude ''što gore - to bolje''. Kao da im je žao da je Hrvatskoj stigao golemi novac: u deset godina su nam na raspolaganju 24.4 milijarde eura, od čega NPOO ima četvrtinu. Tim sedstvima će se financirati mnogobrojni razvojno-socijalni projekti, primjerice biorafinerija u Sisku, izgradnja škola, novi domovi za starije osobe...
Generacijska prilika
Kao što se sjećate, predsjednik Andrej Plenković istaknuo je dok je u Hrvatskom saboru predstavljao sažetak NPOO-a da je to „generacijska prilika za Hrvatsku“:
- NPOO treba pomoći da što prije prebrodimo krizu, a kako bi se raspoloživa sredstva iskoristila, nužna je provedba reformi koje su sastavni dio tog plana. NPOO sadrži projekte ukupno vrijedne više od 49 milijardi kuna.
Sve države EU, pa tako i Hrvatska, obvezne su do kraja travnja poslati svoj nacionalni plan na usvajanje u Europsku komisiju. Investicije predložene u planu moraju biti dovršene do 31. kolovoza 2026. godine.
Europska regulativa predviđa da će se prva sredstva, u iznosu od 10 posto financijskog doprinosa za svaku državu EU-a, isplatiti nakon odobrenja NPOO-a. Za Hrvatsku bi to značilo oko 600 milijuna eura u drugoj polovici ove godine.
DO SREDINE 2020. U PLUSU 26 MILIJARDI KUNA
Na Markovu trgu glasovalo se i o Izvješću o korištenju EU fondova u 2019. i 2020. godini, koje je prihvaćeno sa 77 ruku ZA, ali samo 11 protiv i 30 suzdržanih.
Prema podacima Ministarstva financija, Hrvatska je od pristupanja Europskoj uniji (do 30. lipnja 2020.) uplatila u europski proračun oko 24 milijarde kuna, dok joj je iz njega dobila oko 50 milijardi kuna (6.6 milijardi eura).