U najvećoj krizi stvorili smo najbolje preduvjete za gospodarski oporavak i ravnomjerni regionalni razvoj Lijepe Naše!
Možemo biti zadovoljni jer poslije gotovo dvije godine borbe protiv Covida RH ima više zaposlenih nego pretkrizne 2019. godine, a nezaposlenost je na 7%! Ulazimo u fazu ubrzanog oporavka, pri čemu su članstva u Schengenu i europodručju vanjskopolitički strateški ciljevi. Pred nama je generacijska šansa - moramo iskoristiti rekordnih 25 milijardi eura bespovratnih EU sredstava za koja smo se izborili u idućih 10 godina. Stojimo na raspolaganju svim županijama, gradovima i općinama kako bismo pomogli i podržali njihove razvojno-socijalne projekte - poručio je PVRH Andrej Plenković u Zaprešiću, na sastanku sa županima te predstavnicima Udruge gradova u RH i Hrvatske zajednice općina.
Prvi sastanak u tom formatu održan je u Zagrebu 19. prosinca 2016. radi uspostave načela partnerstva u komunikaciji sa svim hrvatskim županijama, gradovima i općinama. Tada je dogovorena praksa redovitog usklađivanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom, u cilju njenog ravnomjernog regionalnog razvoja.
Teme današnjeg sastanka bile su pandemija koronavirusa te uloga i obveze lokalne (regionalne) samouprave u sustavu civilne zaštite, izrada državnog proračuna za 2022. godinu, pripreme za uvođenje eura kao službene valute te prilike koje nude europski fondovi u financijskom razdoblju 2021.-2027.
Turistički rezultati iznad svih očekivanja
U uvodnom obraćanju predsjednik Vlade RH i HDZ-a istaknuo je da je ova, sad već petogodišnja praksa, stvorila sinergiju i povjerenje između Vlade te župana, gradonačelnika i načelnika. Poručio je da se od zadnjeg ovakvog susreta u lipnju Hrvatska suočila s tri izazova:
- Prvi je nastavak borbe protiv Covida. I u uvjetima pandemije Hrvatska je tijekom cijelog ljeta uspjela na karti ECDC-a ostati u narančastom i ostvariti izvrsne rezultate u turističkoj sezoni, iznad svih očekivanja, što je bio drugi izazov. Ostvarili smo 80% dolazaka u odnosu na rekordnu 2019. godinu, a i posezona se odlično razvija.
Više zaposlenih nego u pretkriznom razdoblju
Treći izazov bilo je očuvanje radnih mjesta, što je također prošlo uspješno, a Vlada je djelovala i brzo i odlučno i odvažno i na vrijeme, kao i vrlo izdašno u smislu potpora privatnom sektoru:
- Izbjegli smo društveni rascjep, kao i val otpuštanja i stečajeva, osigurali smo egzistencije hrvatskim obiteljima. Namjerno, Vlada je tada privremeno odustala od politike smanjivanja deficita kako bi bila u stanju sve to osigurati. A rezultat? Hrvatska danas ima veći broj zaposlenih nego prije Covid krize. Zaokružili smo taj period bez težih posljedica za nacionalnu ekonomiju i naše građane.
Sada se - dodao je Andrej Plenković - nalazimo u fazi političke stabilnosti, a Vlada, župani, gradonačelnici i načelnici zajedno će raditi u sljedeće tri godine na boljitku u svim mogućim aspektima života građana.
Ograničenje cijene goriva
Nastavio je da Hrvatska, kao i cijeli svijet, kreće u fazu gospodarskoga oporavka, a zbog velike potražnje trenutačno je glavna tema u svijetu rast cijena energenata. Podsjetio je da je jučer Vlada na 30 dana ograničila maloprodajnu cijenu benzina i dizela, čime je još jednom povukla potez koji i nije neobičan u njenih pet godina mandata - a to je intervencionizam onda kada treba:
- Reagirali smo na vrijeme da spriječimo daljnji udar na standard naših građana zbog rasta cijena goriva. Vlada će pozorno pratiti daljnji razvoj situacije.
Ciljevi - Schengen, europodručje & apsorpcija EU novca
Što se tiče daljnjih zajedničkih ciljeva, kazao je da treba nastaviti napore prema dvjema dubljim integracijamana u Europskoj uniji - Schengenskom prostoru i europodručju:
- Pritom treba biti učinkovit u apsorpciji sredstava ii Višegodišnjeg financijskog okvira i Instrumenta „EU iduće generacije“, kao i sredstava za obnovu Zagreba, Banovine i ostalih u potresu pogođenih područja.
U najvećoj krizi stvorili smo najbolje preduvjete za razvoj! - zaključio je predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković.