Vijesti
28. 10. 2021.

Tomašević nije dobio povjerenje Zagrepčana kako bi stalno naricao i tražio izlike u prošlosti, nego da rješava probleme!

Uostalom, tvrdio je da se za dužnost gradonačelnika priprema već desetljeće, da ima rješenje za svaki problem u Zagrebu. No odjednom je nestao „magični štapić“ kojim je mahao u izbornoj kampanji. Pokazalo se da su „rješenja“ platforme „Možemo“ - popraćena lupanjem loncima i ležanjem po asfaltu - bila obično prodavanje magle. Prevarili su Zagrepčane. Ispočetka smo mislili da je možda riječ o nesnalaženju i nesposobnosti zbog Tomaševićeva kroničnog nedostatka radnog iskustva, no uvidjelo se da je riječ o pogodovanju donatorima i nezakonitostima u ZG holdingu.

„HDZ je u odnosu na prijašnje razdoblje postao druga stranka u Zagrebu, prestigli smo SDP, a prva od centra nadesno. S obzirom na naš sve prepoznatljiviji angažman, mogu najaviti da ćemo spremni dočekati lokalne izbore, kada god oni bili!“ - također je poručio predsjednik Gradske organizacije HDZ-a Grada Zagreba u razgovoru za Novi list.

Intervju koji je napravio kolega Zlatko Crnčec prenosimo u cijelosti:

Pobijedili ste na unutarstranačkim izborima za predsjednika zagrebačkog HDZ-a s više od 70 posto glasova. Koji je razlog ovako uvjerljive pobjede?

Našu kampanju smo vodili afirmativno i pozitivno, uz nove političke programe za Grad Zagreb. Mislim da je to osnovni razlog pobjede. Ovo je bila timska pobjeda i poruka da samo zajedno možemo poboljšati zagrebački HDZ. Vjerujem da se članovima posebno svidjelo to da se nismo dali navući na prljavu kampanju koju su nam nametali, kao ni na medijska sučeljavanja izvan naše zajednice.

Ponosan sam na svoj tim da nismo u kampanji izrekli nijednu jedinu negativnu riječ o suprotnom taboru. Ljudi su prepoznali upravo tim koji može donijeti boljitak HDZ-u, ali koji i štiti dostojanstvo svih članova naše stranke. Hvala vam na ovih 70 posto, ali sam dobio 63 posto glasova, no i to je uvjerljiva pobjeda. Mislim da joj je pridonio i naš oštri, ali konstruktivni, sve prepoznatljiviji angažman u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.

Predsjednik stranke Andrej Plenković nije se javno očitovao koga je podržavao, ali ne govori li sama činjenica da je u vašem timu bilo dvoje njegovih ministara gdje su bile njegove simpatije?

Odgovorit ću protupitanjem: zar to nisu sjajni mladi, obrazovani i uspješni ljudi? Zašto mislite da moja osobna želja nije bila da upravo ti ljudi budu dio mog tima? Zar nije sjajna stvar imati sposobne i dokazane ljude koji su ministri, a žive u gradu Zagrebu te žele pomoći zagrebačkom HDZ-u? Nadalje, teze o meni kao „nametnutom kandidatu“ mogu postavljati samo oni koji ne poznaju moj rad u stranci.

Naime, više sam od polovice svog života u HDZ-u, gotovo 25 godina. Da se ne ponavljam previše jer to sam već puno puta navodio, nema stranačke stepenice koju nisam prošao, a odgovornost za vođenje zagrebačkog HDZ-a preuzeo sam tek 2020. godine, 20 godina nakon svoje prve upravljačke funkcije u stranci. I „baza“ je to prepoznala.

I Josip Aladrović i Nikolina Brnjac, a sasvim sigurno i prvi čovjek HEP-a Frane Barbarić, imaju puno posla na svojim osnovnim funkcijama. Hoće li oni obzirom na to uopće imati vremena baviti se strankom kao potpredsjednici Gradske organizacije?

Svatko od nas ima svoje i profesionalne i političke uloge. Po takvom razmišljanju ni ja se ne bih mogao baviti politikom, a istodobno biti liječnik specijalist ginekologije i opstetricije. Naravno da se sve može stići ako se ima volje, snage i energije, a mi svi to imamo.

Očekujete li da bi moglo biti izlazaka iz stranke nekih članova koji su podržavali vašeg suparnika?

Ne, uopće to ne očekujem. Zašto? Zar nisam već rekao da smo vodili samo afirmativnu kampanju? Podsjećam da sam još istu večer nakon objave rezultata javno zahvalio svima koji su izašli na izbore, a ne samo svojim biračima, te pozvao na zajedništvo i poručio da za svakog u zagrebačkom HDZ-u ima mjesta.

Zbog čega je bio tako malen odaziv? Kako je moguće da je tako velikom broju članova u Zagrebu sasvim svejedno tko će biti predsjednik Gradske organizacije?

Na prošle izbore, 2020. godine, izašlo je 4.990 naših članova, a sada je izašlo 355 glasača više ili točnije 5.345 članova. Izlaznost je, dakle, veća.

Hoćete li Kostopeču ponuditi kakvu funkciju u gradskoj organizaciji, recimo tajnika ili političkog tajnika?

Znate kako kažu mudri ljudi: za dobru komunikaciju potrebno je – dvoje. Mene gospodin Pavo Kostopeč još nije nazvao kako bi čestitao na pobjedi, a od nje je prošlo već gotovo tjedan dana. Mogu samo ponoviti da u zagrebačkom HDZ-u, dokle god ga ja vodim, ima mjesta za sve koji želi pomoći.

HDZ već više od 20 godina nije osvojio poziciju gradonačelnika Zagreba. Zbog čega je tome tako?

Vjerujem da dolazi kraj tom razdoblju. Okupio sam sjajne ljude u svom timu. To nisu samo Nikolina i Josip, tu je puno članova koji su dokazani stručnjaci, a koji do sada nisu bili toliko medijski eksponirani u HDZ-u.

Je li tijekom prethodnog mandata ipak trebalo prekinuti koaliciju u Zagrebu s Milanom Bandićem i onda izaći na lokalne izbore bez tog tereta?

Podsjetit ću vas da mi nismo bili u klasičnoj koaliciji, nego u programskoj suradnji te da smo mnogo puta glasovali protiv odluka tadašnjeg gradonačelnika. I to nam je određeni uteg, ali zamislimo što bi se dogodilo da nismo podržali zadnji proračun Grada Zagreba. Vjerojatno bismo prouzročili neslućenu krizu u upravljanju grada i njegovom funkcioniranju. A kakav bismo onda teret imali kod građana Zagreba? I po cijenu rejtinga donosili smo odluke za koje smo smatrali da su najbolje za Zagrepčane.

Kako se moglo dogoditi da HDZ tako dugo nije mogao odlučiti tko će biti kandidat za gradonačelnika? Da se Davora Filipovića pripremalo i predstavljalo godinu dana prije izbora sigurno bi puno bolje prošao.

Davor Filipović je kao mlad čovjek, novo lice, vrhunski ekonomski stručnjak i sveučilišni profesor bio dobar kandidat za gradonačelnika. Mogao bih se s vama jedino složiti da je malo kasnije predstavljen javnosti. I u uvjetima sveopćih napada na njega dobio je 32.151 glasova ili 13.673 glasa više nego naš kandidat na prethodnim izborima 2017. godine.

I još nešto: HDZ je u odnosu na prijašnje razdoblje postao druga stranka u Zagrebu, prestigli smo SDP, a prva od centra nadesno. S obzirom na naš sve prepoznatljiviji angažman, mogu najaviti da ćemo spremni dočekati lokalne izbore za Zagreb, kada god oni bili.

Je li bilo pogrešno uopće pregovarati s Damirom Vanđelićem kao kandidatom?

Nisam siguran da je to bilo išta više od inicijalnih razgovora.

Kako vam se čini njegovo viđenje Fonda za obnovu i stalne polemike s ministrom Darkom Horvatom?

Ovo je više pitanje za gospodina Vanđelića i gospodina Horvata.

Zbog čega obnova ide tako sporo?

Vlada Republike Hrvatske usvojila je izmjene i dopune Zakona o obnovi te ih uputila u hitnu saborsku proceduru. Uvjeren sam da će nakon njihovog donošenja proces krenuti brže. Jedna od najvažnijih promjena tiče se oslobađanja građana obveze sufinanciranja troškova konstrukcijske obnove. Nadalje, kao jedan od velikih problema koji usporavaju obnovu bili su oštećeni, a nelegalizirani objekti. Zatim, izmjenama je predviđeno i jednostavnije uklanjanje zgrada koje prijete sigurnosti građana. Mislim da se navedenim promjenama napravilo uistinu puno da će to u konačnici uskoro osjetiti i svi građani grada Zagreba. A podsjećam i da je prvotni Zakon bio donijet konsenzusom u Hrvatskom saboru.

Koji su razlozi da HDZ već godinama u Zagrebu jako loše prolazi na lokalnim, a solidno ili jako dobro na državnim izborima?

Najvažnije je ono što ćemo raditi od danas, a ne što je bilo prije. Građanima Zagreba ponudit ćemo vrlo jasan i kvalitetan program koji će izraditi stručni timovi sastavljeni od stranačkih i nestranačkih ljudi. Ako se sjećate, na zadnjim parlamentarnim izborima ostvarili smo povijesni rezultat u svim izbornim jedinicama u gradu Zagrebu te uistinu ne vidim nijedan razlog da ne nastavimo u istom tonu i u zagrebačkom HDZ-u.

Kako vam se čini snalaženje Tomislava Tomaševića na čelu Zagreba?

Ispočetka smo mislili da je riječ o početnom nesnalaženju zbog kroničnog nedostatka radnog iskustva našeg gradonačelnika. Zatim smo uvidjeli da je riječ o pogodovanju donatorima i bliskim ljudima platforme Možemo! - i to nas zaista brine. Jer sada, nakon svega što je izašlo o Holdingu, vidljivo je da je riječ o opasnim ljudima. Nadzorni odbor koji dogovara veliki kredit bez znanja Uprave Holdinga, zar to nije opasno? Zatim taj isti odbor koji na određene rasprave s Upravom prijeti rečenicom: „Ja sam vuk, a ti si ovca …“. Zar nije logično pitanje: kakvi su to ljudi, što je to, jesu li to ti sjajni kadrovi, stručni ljudi za preporod Grada Zagreba? Da citiram i gospodina Samodola: „Jesu li to djeca koja se igraju s tako velikom i najznačajnijom tvrtkom u gradu Zagrebu?“.

Potpuno je jasno da u bilo kakvom upravljanju, ako se želi ispravno postupati kod donošenja odluka, one se mogu donositi samo i jedino na temelju struke. Koliko vidimo ovdje struke više i nema. Da budem malo plastičan. Zamislite da vam na porod žene ne dođem ja kao ginekolog nego moj kolega koji je kardiokirurg i to sjajan kardiokirurg, biste li bili opušteni ili ne? HDZ pak ima sjajan tim koji ćemo nadopuniti sa svim potrebnim stručnjacima jer imamo bazu od 18.000 članova te brojne simpatizere koji podržavaju naše vrijednosti.

Otkud sad ovo da svaki drugi treći dan pukne neka cijev? To ne može biti Tomaševićeva odgovornost.

To nitko i ne tvrdi, no Tomašević nije zadobio povjerenje kako bi stalno naricao i tražio izlike u prošlosti, nego da rješava probleme. Uostalom, tvrdio je da se za ovu dužnost priprema već desetljeće, da ima rješenje za svaki problem u Zagrebu. No odjednom je nestao »magični štapić« kojim je mahao u izbornoj kampanji. Naš novi tim radi i na problemu vodoopskrbne mreže te ćemo uskoro ponuditi prihvatljiva rješenja za nastalu situaciju.

Ako Možemo! u jednom trenutku predloži povratak imena Trga maršala Tita kako će se postaviti HDZ?

Kratko i jasno. Naravno da ih nećemo podržati.

Do sljedećih lokalnih izbora je tri i pol godine. Na čemu će zagrebački HDZ graditi svoju politiku u tom razdoblju kako bi vratio birače?

Iskorak koji ovdje želim najaviti je potpuno otvaranje vrata zagrebačkog HDZ-a mladim ljudima. Moramo biti ogledalo organizacije stranke, ponajviše uz približavanje mladim ljudima, prvenstveno našim članovima, ali i onima koji nisu naši članovi. Cilj nam je potaknuti mlade ljude da budu dio našeg tima te ih aktivno uključiti u život naše zajednice, čuti njihov glas, njihove probleme i njihove potrebe.

Drugo, imperativ je još snažnije uključivanje struke. Sve odluke ćemo donositi na temelju stručnih mišljenja i stručnih prijedloga. I zato želimo dodatno osnažiti ulogu stručnih odbora zagrebačkog HDZ-a koji će raditi nove ulaze za nove politike u Zagrebu. Ti odbori će biti sastavljeni i od stranačkih, ali i od nestranačkih ljudi. Ovaj naš grad, grad u kojemu sam rođen zaslužuje puno bolje nego što se sada trenutno dešava ili može.

Na kraju, ali ne manje važno, spremni smo za političku borbu, ali na dostojanstven način, na civiliziran način i na građanski način. Želimo politički igrati tako da se nakon svake utakmice svakome može pogledati u oči. Da konkretiziram, ne želimo ležati po asfaltu, ne želimo optuživati gradonačelnika Tomaševića za puknuća cijevi na Trešnjevci te mnoge druge populističke spinove koje nam Možemo! vrlo uspješno nudio u svojoj zadnjoj kampanji, a za koju smo vidjeli da je bila obično prodavanje magle.

Želimo snažno raditi i u suradnji sa stručnim timovima iznijeti jasnu viziju razvoja grada Zagreba. Naravno da ovo moderno doba traži promjene, ali ono što je nama iznimno važno, to „novo“ ne smije ići protiv nacionalnih vrijednosti koje živimo i njegujemo. Gajimo tradicijske i kulturne vrijednosti hrvatskog naroda i toga se nikada nećemo odreći. S čvrstim osloncem u prošlosti, okrenuti smo budućnosti.

A A A