Poljska i Hrvatska pod sličnim su pritiskom ilegalnih migracija - Ulaskom u Schengen ojačat ćemo sigurnost naše zemlje, ali i cijele EU!
PVRH Andrej Plenković & poljski premijer Mateusz Morawiecki: „Zahvalni smo na podršci za članstvo RH u Schengenu. Politički i gospodarski odnosi dviju država vrlo su dobri, prijateljski, a Poljaci su, nakon Nijemaca i Slovenaca, bili naši najbrojniji gosti ove sjajne turističke sezone. Poljska se suočava s organiziranim pokušajem destabilizacije na svojoj granici. Hrvatska itekako razumije koliko je važno čuvati granice naših država, koje su i vanjske EU granice. Zajednički stav svih država članica i pomoć svim izloženim zemljama, ma gdje se nalazile - to je ključ uspješnog odgovora na izazov migrantskog pritiska“.
Predsjednik Vlade RH i HDZ-a sa svojim je poljskim kolegom Mateuszom Morawieckim u Banskim dvorima razgovarao, među ostalim, o bilateralnim odnosima, članstvu Hrvatske u Schengenskom prostoru te krizi na granici Poljske i Bjelorusije.
Dva prijateljska naroda
U izjavi za medije, po završetku sastanka, Andrej Plenković je istaknuo da su bilateralni odnosi između dvije zemlje izvrsni te da su Poljaci i Hrvati dva prijateljska naroda:
- Kao dva slavenska naroda, imamo puno poveznica u povijesnom, političkom, gospodarskom i kulturnom smislu, a svaki je ovakav susret prigoda da dodatno unaprijedimo i gospodarsku suradnju. Naša godišnja trgovinska razmjena iznosi 1.2 milijarde eura. Isto tako, izrazito smo zadovoljni da je i ove godine, u COVID krizi, više od milijun Poljaka posjetilo Hrvatsku tijekom turističke sezone. Više je bilo samo Nijemaca i Slovenaca.
Štitimo državne & vanjske EU granice
Predsjednik Plenković je naglasio da su Poljska, Litva i Latvija suočene s organiziranim priljevom nezakonitih migranata iz Bjelorusije, dodavši da se radi o orkestriranom pokušaju njihove destabilizacije:
- Hrvatska je suočena ne s istim, ali sa sličnim pritiskom nezakonitih migracija. Zbog toga itekako znamo koliko je važno čuvati državne granice, koje su i vanjske EU granice, čime se pridonosi sigurnosti naših građana te poštivanju europskih i međunarodnih normi.
Zajednički stav svih država članica EU-a i pomoć svim izloženim zemljama, ma gdje se nalazile, to je ključ uspješnog odgovora na izazov migrantskog pritiska - zaključio je hrvatski premijer.
ZA stvarnu ravnopravnost Hrvata u BiH!
Izdvojio je da su razgovarali i o stanju u jugoistočnoj Europi, a osobito u Bosni i Hercegovini, kazavši da je za Hrvatsku posebno važno pitanje postizanje dogovora o Izbornom zakonu kako bi Hrvati, kao konstitutivni narod, mogli birati svoje legitimne predstavnike u najviša tijela BiH.
Snažna potpora pristupanju Schengenu
Predsjednik Vlade Poljske istaknuo je da njegova zemlja snažno podupire ulazak Hrvatske u Schengenski prostor te zahvalio Plenkoviću na prijateljskim odnosima, podršci Inicijativi triju mora te na sudjelovanju hrvatskih vojnika u međunarodnim misijama u Poljskoj. Morawiecki je izdvojio da su razgovarali i o prijetnjama sigurnosti i o tome kako ih riješiti:
- Svjestan sam da i Hrvati dobro znaju što znači migrantska kriza. Htio bih istaknuti, međutim, da ovo što se trenutačno događa na poljsko-bjeloruskoj granici nije „obična“ kriza, nego je riječ o korištenju stvarnih ljudi kao svojevrsnog alata za izazivanje destabilizacije na poljskom, i ne samo na poljskom teritoriju.
Suočavanje s prijetnjama stabilnosti, miru i razvoju
Poljski premijer otkrio je i da mu je predsjednik Plenković pokazao fotografije Banskih dvora na kojima se vide tragovi rata. Rekao je da to treba imati na umu kada se govori o snaženju destabilizacijskih procesa, bilo na prostoru bivše Jugoslavije bilo šire u Europi, te da režimi poput bjeloruskog potiču takva djelovanja:
- Suočeni smo s prijetnjama stabilnosti, demokraciji, miru i razvoju. Vidimo pritiske na bjelorusko-poljskoj granici, na litavskoj i latvijskoj granici, vidimo kako Rusija iskorištava energente za pritisak na Ukrajinu, Moldaviju, zemlje iz jugoistočne Europe. Pokreću se i dezinformacijske kampanje kako bi se naštetilo europskom jedinstvu i viziji razvoja.
Hrvatska želi dobru suradnju sa svim zemljama
Predsjednik Plenković je kazao da Hrvatska po tom pitanju ima nekoliko načelnih stavova:
- Želimo dobru suradnju sa svim zemljama, i u našem okruženju i s onima najvećima i najutjecajnijima u svijetu. Istodobno, jasno poštujemo načelo suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti drugih država.
Dodao je da je Hrvatskoj važno da suradnja ne bude takva da onaj tko ima energente može utjecati na rast cijena u drugoj državi:
- Stoga smo i realizirali LNG terminal na Krku, koji je omogućio diversifikaciju pravaca opskrbe plinom.