Iz Strasbourga: Počast Sassoliju, Schengen, europodručje & nastavak međunarodnog angažmana za Hrvate u BiH
(PHOTO) Andrej Plenković iskoristio je dolazak u Europski parlament na komemoraciju u čast pokojnom predsjedniku EP-a Davidu Sassoliju i za niz susreta na temi pristupanja RH dvjema dubljim EU integracijama, ali i nužnosti izmjena Izbornog zakona BiH: predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, predsjednica EP-a Roberta Matsola, grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, delegacija HDZ-a, izlaganje pred zastupničkim klubom EPP-a. „Tražimo da se pitanje BiH raspravi na najvišoj razini. Naš je stav posve jasan: podrška suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti BiH, ali u kojoj će Hrvati kao ravnopravan, konstitutivan narod moći birati svoje legitimne predstavnike“.
Predsjednik Vlade RH i HDZ-a sudjelovao je u Europskom parlamentu, na početku prve plenarne sjednice ove godine, na komemoraciji u čast pokojnom predsjedniku EP-a Davidu Sassoliju koji je preminuo 11. siječnja.
„Istinski Europljanin i veliki prijatelj Hrvatske, velik političar i čovjek, snažni zagovornik europskih vrijednosti i zajedništva. Nedostajat će nam njegova pristupačnost, dobronamjernost i sposobnost da gradi mostove među ljudima. Njegov odlazak veliki je gubitak za EU i Italiju. Uspješno smo surađivali i za prvog hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a. Zahvaljujem mu na podršci koju je pružao RH na putu u šengenski prostor i europodručje“ - istaknuo je Andrej Plenković nakon što se upisao u Knjigu žalosti.
S Michelom o Hrvatima u BiH
Dolazak u Strasbourg iskoristio je i za niz susreta s europskim liderima na temama ulasku Hrvatske u Schengen i europodručje te položaja Hrvata u BiH. Od predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela zatražio je da se stanje u BiH raspravi na najvišoj europskoj razini:
- Podupiremo suverenitet i teritorijalnu cjelovitost BiH, njenu stabilnost i funkcionalnost, ali je važno da se svi konstitutivni narodi u njoj osjećaju dobro. A to je moguće jedino pravednim izmjenama Izbornog zakona, koje će onemogućiti da drugi narod Hrvatima bira člana Predsjedništva BiH. Cijenimo podršku g. Michela na našem putu prema dvjema dubljim EU integracijama.
Odluka o ulasku u europodručje
Sastao se i s Maltežankom Robertom Matsolom, novom predsjednicom EP-a iz redova naše Europske pučke stranke (EPP), najjače političke obitelji Starog kontinenta:
- Pred njom su dvije i pol godine mandata u ovom sazivu EP-a. Vjerujem da će Europski parlament pod njezinim predsjedanjem u 1. polovici 2022. usvojiti pozitivno mišljenje o pristupanju Hrvatske eurozoni.
S Mitsotakisom, Weberom & EPP klubom
Skupa s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom, predsjednik Plenković održao je pred Klubom zastupnika EPP-a izlaganje o aktualnim EU izazovima, kao i ključnim temama za RH, a među njima i pitanju Hrvata u BiH:
- Hvala predsjedniku EPP grupe Manfredu Weberu na pozivu. Europarlamentarcima sam prenio da ulazimo u završnu fazu razgovora koji bi trebali rezultirati dogovorom političkih aktera u BiH o izmjenama Izbornog zakona kako bi Hrvati kao ravnopravan, konstitutivan narod mogli birati svoje legitimne predstavnike u najviše institucije.
S HDZ-ovim eurozastupnicima
Na kraju sadržajnog programa, susreo se i s delegacijom HDZ-a u EP-u:
- I naši zastupnici svakodnevno traže da se EU još snažnije angažira u cilju stvarne ravnopravnosti Hrvata u BiH. Hrvatima drugi ne smiju birati političke predstavnike!