4.8 milijardi kuna vrijedan paket mjera za sprječavanje udara na standard hrvatskih građana i na gospodarstvo!
(VIDEO) PVRH Andrej Plenković: Da nismo donijeli ovaj sveobuhvatni paket, kojim se rast cijena energenata želi svesti na najmanju moguću razinu, plin bi za kućanstva poskupio 79%, a električna energija 23%. Zahvaljujući mjerama naše Vlade, ograničit ćemo taj rast, pa će tako plin poskupjeti najviše do 20%, a električna energija - 9.6%. Sadašnji prosječni godišnji račun za struju iznosi 3.400 kuna. Da nismo donijeli ovaj izdašni paket, porastao bi za 782 kuna, a ovako će porasti za - 325. To znači da će se uštedjeti 457 kuna. Kao i u Covid krizi, snažno smo stali iza i hrvatskih građana i nacionalne ekonomije!
Predstavljajući cjeloviti paket mjera hrvatskoj javnosti, predsjednik Vlade RH i HDZ-a istaknuo je da se sastoji od 7 segmenata: 1. porezno rasterećenje smanjenjem PDV-a; 2. potpore građanima; 3. potpore poduzetnicima; 4. socijalne naknade za ugrožene kupce energenata; 5. mjesečne naknade za pružatelje socijalnih usluga; 6. jednokratne naknade za umirovljenike; 7. potpore poljoprivrednicima i ribarima.
Otkrio je da paket vrijedi 4.8 milijardi kuna:
- Ovaj je paket rađen sustavno. On je pravodoban, kvalitetno pripremljen i sveobuhvatan. Paket se odnosi na kućanstva, na poduzeća i na poljoprivrednike. Univerzalan je - usmjeren na sve korisnike. Ublažavamo rast cijena, a i HEP će podnijeti dio tereta, što je i normalno u ovakvim okolnostima.
Do travnja nema rasta cijena
Andrej Plenković osvrnuo se i na kontekst u kojem Vlada reagira donošenjem mjera. Napomenuo je da je globalni porast cijena izazvao val poskupljenja u cijeloj Europi:
- Nakon Covid krize povećana je potražnja. Tu je i situacija s Rusijom i njenom ograničenom proizvodnjom, dok plinovod Sjeverni tok 2 još nije u funkciji. Norveška nije u mogućnosti povećati proizvodnju, a potražnja u Europi veća je zbog gospodarskog oporavka i hladnije zime. U EU-u je krajem prošle godine cijena električne energije prosječno porasla 30 posto, a plina i više od 70 posto. Za razliku od drugih članica, hrvatska kućanstva do početka travnja imaju nepromijenjene cijene.
Najavio je da će se paket mjera i početi primjenjivati od 1. travnja ove godine, dodavši da će, primjerice, u sustavu PDV-a biti potrebne i zakonske izmjene.
Rast cijene struje na 9.6%, a plina do najviše 20%
Naglasio je kako bi bez Vladinih mjera cijene struje porasle za 23 posto, a plina za 79 posto, dok se mjerama Vlade kod električne energije limitira rast cijena na 9.6 posto, a plina do najviše 20 posto:
- Kućanstva u Hrvatskoj danas godišnje za struju potroše oko 3.400 kuna, a da se ništa ne napravi, to bi raslo za 782 kune, na 4.182 kune prosječno u godini dana, dok će s Vladinim mjerama narasti na 3.725 kuna, odnosno 325 kuna godišnje. Mjerama smo uštedjeli našim građanima 457 kuna. Ograničenjem porasta naknada za električnu energiju, što se ponajprije odnosi na HEP, rasteretit će se kućanstva za oko 460 milijuna kuna. Na ovaj način znatno ublažavamo rast cijene električne energije za naše sugrađane.
Kućanstvima potpora za plin od 10 lipa po kWh
Mjere za plin, otkrio je Plenković, odnose se na potpore za sva kućanstva koja koriste plin, i to direktno na računu potpora od 10 lipa po kilovatsatu (kWh):
- Iznos popusta iskazuje se na računu posebnom stavkom, a opskrbljivači će zahtjev za nadoknadom za popust slati Ministarstvu gospodarstva, koje će ga podmirivati svaki mjesec od travnja 2022. do ožujka 2023. godine. Trošak te mjere je 600 milijuna kuna, a njeno financiranje će se osigurati prodajom emisijskih jedinica stakleničkih plinova na dražbi u Hrvatskoj.
Dodao je da će potporu dobiti i mikro, mali i srednji poduzetnici s prosječnom godišnjom potrošnjom do 10 gigavatsati (GWh), i ta će potpora iznositi 15 lipa po kWh:
- Potpora se ostvaruje vaučerom na iznos potpore male vrijednosti. Poduzetnici se prijavljuju za potporu kroz aplikaciju Hamag-Bicro koja generira odluku o dodjeli potpore i vaučer na ukupni iznos potpore procijenjen na osnovi pojedinačne referentne godišnje potrošnje. Svaki mjesec se subvencionirani iznos odbija s vaučera dok ga ne potroši ili zaključno s računom za ožujak 2023. godinom. Projicirani trošak te mjere je 600 milijuna kuna, a također će se financirati prodajom emisijskih jedinica stakleničkih plinova na dražbi u Hrvatskoj.
Porezno rasterećenje
Predsjednik Vlade i HDZ-a je najavio i mjere u sustavu PDV-a:
- Zakonskim će izmjenama stopa PDV na plin i toplinsku energiju biti trajno snižena s 25 na 13 posto, čime se PDV na struju, plin i na toplinsku energiju izjednačava. U ovim iznimnim okolnostima, PDV na plin će se smanjiti s 25 na 5 posto od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023. godine. PDV na pelet, briket, sječku i ogrjevno drvo spušta se s 25 na 13 posto. Da bi se građanima olakšalo i smanjio udar na njihov standard ide se dodatno i na smanjenje stope PDV-a na hranu, i to s 13 na 5 posto na svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječja hrana, troškovi u poljoprivredi (sadnice, gnojivo, pesticidi) te s 25 na 5 posto na maslac i margarin. PDV na higijenske uloške i tampone bit će snižen s 25 na 13 posto, a na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25 i 13 posto na 5 posto.
Dodao je da se vrijednost poreznih rasterećenja kroz sustav PDV-a procjenjuje na 2.1 milijarde kuna.
Mjere za najugroženije
Naglasio je da Vladin paket u sustavu socijalnih naknada za ugrožene kupce energenata predviđa proširenje obuhvata tih korisnika i povećanje naknade:
- Zadržavaju postojeći korisnici, korisnici zajamčene minimalne naknade (51.000 osoba) i korisnici osobne invalidnine i njihovi članovi kućanstva (40.000 osoba), a obuhvat se proširuje i na korisnike nacionalne naknade za starije osobe (5.700 osoba). Uz to, naknada, koja se sada dobiva za električnu energiju, proširuje se i na plin te se udvostručuje mjesečni iznos, s 200 na 400 kuna. Godišnji iznos te mjere je oko 300 milijuna kuna.
Dodao je da je predviđena i mjesečna naknada za pružatelje socijalnih usluga, za 46.000 primatelja:
- Cilja se na pravne osobe kojih je 1.100 i koje skrbe o 40 tisuća korisnika, oni će dobiti mjesečnu naknadu od 1.000 do 4.000 kuna. Naknada će biti dostupna i udomiteljskim obiteljima, mjesečna naknada od 400 kuna za 2.570 udomiteljskih obitelji i 6000 korisnika. Ukupni iznos mjere je 33 milijuna kuna.
Dodatak za umirovljenike
Predsjednik Vlade i HDZ-a najavio je i energetski dodatak za 721.000 umirovljenika s mirovinom do 4.000 kuna, a iznos (od 400 do 1.200 kuna) ovisit će o visini mirovine:
- Tako će umirovljenici koji imaju mirovinu do 1.500 kuna dobiti jednokratnu naknadu u iznosu od 1.200 kuna, oni s mirovinom od 1.500 do 2.000 kuna mirovine naknadu od 900 kuna, s mirovinom od 2.000 do 3.000 kuna od 600 kuna, a oni s mirovinom od 3.000 do 4.000 kuna dobit će naknadu od 400 kuna. Ukupni iznos te mjere za umirovljenike je 470 milijuna kuna.
Potpore poljoprivrednicima i ribarima
Paket mjera, dodaje Plenković, predviđa i potpore za poljoprivrednike i ribare, uz ostalo potpora male vrijednosti poljoprivrednicima za nabavu umjetnog gnojiva:
- Procjenjuje se da će mjerom biti obuhvaćeno 88.000 poljoprivrednih gospodarstava, a vrijednost se procjenjuje na 200 milijuna kuna, dok se u ribarstvu iznos procjenjuje na 50 milijuna kuna (za 2000 ribara i uzgajivača ribe).
Kazao je da je ovaj paket mjera jedan od najsveobuhvatnijih u EU-u te da se njime učinkovito i značajno ublažava rast cijena plina i struje te rast cijena hrane i drugih potrepština:
- Ovaj je paket i univerzalan i solidaran, a posebno je usmjeren na najosjetljivije skupine stanovništva. On će pridonijeti, već treći put u našem mandatu, i očuvanju radnih mjesta i kupovnoj moći građana. A ono što je posebno bitno, budući da očekujemo rast BDP-a u prošloj godini, ovaj paket mora pridonijeti nastavku tog trenda, snažnom gospodarskom oporavku, konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, poljoprivrede i ribarstva.
Prezentaciju u cijelosti možete pogledati OVDJE.