Potreban je dodatni angažman EU-a kako bi se postigao konsenzus o izmjenama izbornog zakona u BiH
I u Varšavi na donatorskom skupu za Ukrajinu (4. svibnja) i na Konferenciji o budućnosti Europe (5. svibnja) i u Salzburgu na Globalnom seminaru (6. svibnja) i na Predsjedništvu HDZ-a (9. svibnja) PVRH/PHDZ Plenković iznova je, ustrajno i dosljedno, ukazivao na neravnopravnost Hrvata u BiH i tražio da se uz pomoć međunarodnih predstavnika održe novi pregovori o izbornoj reformi. Poručio je to i Ursuli von der Leyen i Charlesu Michelu i trojici EU povjerenika… I kako je otkrio sami Dragan Čović, očekuje se još jedan posjet dužnosnika EU-a Sarajevu s ciljem postizanja dogovora: „Hvala premijeru Plenkoviću na pomoći koju oduvijek pruža Hrvatima u BiH, na nemjerljivim zaslugama za internacionalizaciju problema nepravde kojoj smo izloženi“.
DOGOVOR - PREDUVJET FUNKCIONALNOSTI BiH
I u Varšavi, na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji za Ukrajinu (4. svibnja), predsjednik Vlade RH i HDZ-a otvorio je pitanje položaja hrvatskog naroda u BiH. I to na najvišoj EU razini - na odvojenim sastancima s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom.
Izborna reforma još uvijek je moguća
„Naglasio sam im da je potreban dodatni angažman EU-a kako bi se postigao konsenzus o izbornoj reformi u BiH. Jer se bez nje ne može osigurati ni funkcionalnost BiH ni ravnopravnost triju konstitutivnih naroda. Iako su opći izbori, što nipošto nije dobro, već raspisani prema starome izbornom zakonu, dogovor o izmjenama još uvijek je moguć, još ima vremena za nj“ - napomenuo je Andrej Plenković:
- To je jasan stav Hrvatske, to je pozicija koju zagovaramo godinama, konzistentno, stalno. Mislim da i europski lideri shvaćaju da izbori u kojima bi jedan narod ponovno drugome nametao političke predstavnike ne mogu biti korisni za BiH.
RAVNOPRAVNOST HRVATA & ČLANSTVO BiH - NEIZOSTAVNI DIO NAŠE VIZIJE BUDUĆNOSTI EU-a!
I u Zagrebu, na završnoj Konferenciji o budućnosti Europe (5. svibnja), Plenković je u govoru ukazao na problem neravnopravnosti Hrvata u BiH. Istaknuo je da članstvo u EU-u nije samo 'uzimanje novca' - kako to neki ovih dana vole tvrditi - već i pripadnost zapadnom, demokratskom civilizacijskom krugu i obitelji država s kojima dijelimo zajedničke vrijednosti:
- Suočeni smo s ratom na europskom tlu, s prehrambenom i energetskom krizom uslijed svirepe ruske agresije na Ukrajinu, s nužnošću jačanja sigurnosti i obrambenih sposobnosti… Jedinstvo, solidarnost i suradnja sad su nam potrebniji nego ikad! U skladu s tim, i politika proširenja na jugoistok Europe, posebno na BiH, mora dobiti novi zamah. To je od vitalne važnosti i za Hrvate kao konstitutivni narod u BiH i za Hrvatsku!
Još nije (pre)kasno
Nedopustivo je preglasavanje izbornim inženjeringom! - dodao je hrvatski premijer:
- Vlada RH i dalje će se, ustrajno i dosljedno, zauzimati za stvarnu ravnopravnost naših sunarodnjaka i pravedne izmjene Izbornog zakona. I jučer sam u Varšavi naglasio da očekujemo dodatni angažman EU-a kako bi se postigao dogovor. Još nije (pre)kasno.
DOGOVOR - PREDUVJET I EUROPSKOG PUTA BiH
I u Salzburgu, na Globalnom europskom seminaru o izazovima s kojima je Europa suočena (6. svibnja), Plenković je promicao interese naših sunarodnjaka u BiH. O nepravdi kojoj su izloženi govorio je i na sastancima s trojicom povjerenika Europske komisije (Maroš Šefčović, Johannes Hahn i Paolo Gentiloni):
- Ponovio sam da je ravnopravnost Hrvata preduvjet funkcionalnosti BiH. Velika je šteta da, unatoč posredovanju administracije SAD-a i EU-a, nije postignut dogovor o izmjeni izbornog zakona. Neprihvatljivo je da jedan konstitutivni narod nameće drugome političke predstavnike. Potrebno je obnoviti povjerenje između Bošnjaka i Hrvata jer bez toga BiH neće moći dobro funkcionirati, a time ni napredovati na europskom putu.
UCJENE NE MOGU KORISTITI HRVATIMA U BiH
I na zajedničkoj sjednici Predsjedništva, Nacionalnog vijeća i zastupničkih klubova HDZ-a u Zagrebu (9. svibnja) razgovaralo se o izbornoj reformi u BiH i položaju Hrvata. Predsjednik Plenković:
- Ocijenili smo dobrom odluku Hrvatskog narodnog sabora BiH. Tenzije i ucjene ne mogu koristiti Hrvatima, treba težiti dogovoru. Još nisu iscrpljene sve mogućnosti. Hrvati u BiH, kao žrtve izbornog inženjeringa, nikako sad ne bi smjeli doći u poziciju krivca za nestabilnost. To bi bio apsurd.
Kako je već dvaput najavio predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović - nastavio je Plenković - očekuje se još jedan posjet dužnosnika EU-a Sarajevu s ciljem pronalaženje zajedničkog jezika:
- Ta misija je plod recentnog angažmana Vlade RH koja je, vrijedi podsjetiti, prije toga osigurala da se u Strateški kompas EU-a uvrsti odrednica o ravnopravnosti konstitutivnih naroda, a u Zaključke Europskog vijeća poziv na dogovor o izbornoj reformi u BiH.
„Želimo kroz dijalog s međunarodnim prijateljima i saveznicima, a ne kroz jalove svađe i ultimatume, omogućiti Hrvati da sami biraju svoje predstavnike“ - zaključio je u izjavi za medije nakon sastanka nacionalnog vodstva HDZ-a.
ČOVIĆ: NOVI KRUG PREGOVORA!
I neposredno prije odlaska u Varšavu, predsjednik Vlade RH i HDZ-a u Banskim je dvorima (3. svibnja) predočio Draganu Čoviću daljnje akcije koje će poduzimati u cilju ostvarenja legitimne zastupljenosti Hrvata u BiH, naglasivši da je važno da hrvatske stranke u BiH zadrže jedinstvo u svojim pravednim zahtjevima.
Kako je sami Čović u međuvremenu otkrio, „u idućih 10-ak dana, na inicijativu hrvatskog premijera Plenkovića, organizirat će se novi krug razgovora o izbornoj reformi u BiH - uz posredništvo predstavnika međunarodne zajednice“.
Želimo dati šansu europskoj i funkcionalnoj BiH
- To je plod Plenkovićevih napora koji se ovih dana i u Varšavi i u Salzburgu sastao s nizom europskih lidera. Zahvaljujem mu na pomoći koju oduvijek pruža Hrvatima u BiH, za nemjerljive zasluge koje ima za internacionalizaciju hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH i podizanja svjesnosti o kršenju temeljnih prava Hrvata kao konstitutivnoga naroda. Mi želimo graditi BiH, dati šansu europskoj i funkcionalnoj BiH, u kojoj će se svi konstitutivni narodi i ostali građani osjećati dobro - poručio je Čović.