Članstvom u eurozoni ulazimo u krug ekonomski najrazvijenijih zemalja Europe. Euro nam jamči veću sigurnost & bolju zaštitu od kriza i vanjskih šokova!
PVRH Andrej Plenković na sjednici Nacionalnog vijeća za uvođenje eura & tematskoj sjednici Vlade na kojoj je prihvaćeno i u saborsku proceduru upućeno 65 novih zakona vezanih za ulazak u eurozonu: „Zaštita potrošača od mogućih lovaca u mutnom prvi je prioritet u razdoblju pred nama. Najjači alat u tome jest fiksni tečaj konverzije: 1€ = 7,53450 kuna. Uskoro započinje intenzivniji nadzor, a osobito će se pratiti jesu li dvojno iskazane cijene istaknute na jasan, uočljiv način. Pozivamo poduzeća da pristupe Etičkom kodeksu poslovanja i da tako postanu poslovni subjekti kojima potrošači mogu doista vjerovati u procesu prelaska na euro“.
Jedna za drugom, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održane su 17. sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj te tematska sjednica Vlade RH o euru, na kojoj je usvojeno točno 65 zakona vezanih za naš ulazak u europodručje 1. siječnja 2023. godine.
Donosimo, objedinjeno, ključne naglaske iz obraćanja predsjednika Vlade i HDZ-a Andreja Plenkovića:
Ostvarenje oba strateška cilja dublje integracije
Nalazimo se u završnoj fazi uvođenja eura i, unatoč svim izazovima i krizama s kojima smo bili suočeni proteklih godina, na pragu smo ostvarenja oba strateška cilja dublje integracije Hrvatske u Europsku uniju - jedan je ulazak u europodručje, a drugi je schengenski prostor. Točno 9,5 godina poslije ulaska u EU, Hrvatska je s obje noge čvrsto u srcu europske integracije.
Veća sigurnost & bolja zaštita
Članstvom u eurozoni ulazimo u krug najrazvijenijih zemalja Europe, povezanih snažnim mehanizmima solidarnosti i međusobne potpore u trenucima gospodarskih kriza. Euro, dakle, našoj državi, gospodarstvu i građanima jamči veću sigurnost i bolju zaštitu od kriza i vanjskih ekonomskih šokova!
Porast kupovne moći & konkurentnosti
Osim toga, nestat će valutni rizik, smanjit će se kamatne stope i transakcijski troškovi, a povećati međunarodna razmjena i ulaganja. Nakon uvođenja eura postupno će rasti kupovna moć i konkurentnost gospodarstva.
Evo nekoliko primjera zemalja koje su uvele euro prije nas. Od ulaska Slovenije u europodručje 2007. pa do 2021. godine, bruto plaće su porasle 48%, a cijene 26%, tj. zabilježen je realni rast bruto plaća za 22%. U Slovačkoj je od uvođenja eura 2009. do 2021. realan rast bruto plaća bio još izraženiji - 34%. U Litvi i Estoniji bruto plaće realno su rasle gotovo 50%, a u Latviji čak - 57%!
Kreditni rejting - najviši u povijesti
Pritom država jača svoj ekonomski međunarodni položaj, o čemu svjedoči i činjenica da su sve tri vodeće svjetske agencije, i Fitch i S&P i Moody's, i prije našeg službenog ulaska u eurozonu već podigle kreditni rejting Hrvatske - na najviši u povijesti!
A to je ulagačima snažni signal pouzdanosti naše zemlje - čijem će kredibilitetu dodatno pridonijeti članstvo u Schengenu. Nije mala stvar ući u krug samo 15 država koje su članice i NATO-a i EU-a te istodobno europodručja i Schengenskog prostora.
Visoko eurizirano društvo
Sve prednosti uvođenja eura posebno će doći do izražaja jer smo ionako već visoko eurizirano društvo: depoziti u eurima čine 76% štednih i oročenih depozita u bankama, 47% kredita u kunama su s valutnom klauzulom u eurima, 53% izvoza i 59% uvoza robe obavljamo sa zemljama eurozone, a i dvije trećine turista dolazi nam upravo iz tog područja.
Aktualna inflacija nema ni najmanje veze s eurom
Važno je naglasiti i da sve analize koje smo radili računaju s efektom uvođenja eura na inflaciju od 0,2 do 0,4%, što ne bi trebalo utjecati na opći porast razine cijena. Inflacija s kojom se sada borimo je - globalna. Ona nipošto nije rezultat uvođenja eura, nego drugih procesa koji nisu pod našom kontrolom.
Nadzor nad mogućim lovcima u mutnom
Zaštita potrošača od mogućih lovaca u mutnom prvi je prioritet u razdoblju pred nama. Najjači alat u tome jest fiksni tečaj konverzije: 1€ = 7,53450 kuna. Uskoro započinje intenzivniji nadzor, a osobito će se pratiti koristi li se ispravni tečaj i jesu li dvojno iskazane cijene - koje su obvezatne od 5. rujna - istaknute na jasan, čitljiv i lako uočljiv način. Očekujemo odgovorni angažman svih nadležnih državnih institucija, ali i zainteresiranih udruga civilnog društva.
Etičnost poslovanja
Dodatnu zaštitu potrošača osigurat će Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja detaljnim praćenjem - kada je riječ o preračunavanju cijena - etičnosti poslovanja poduzeća. Pozivamo ih stoga da pristupe Etičkom kodeksu i da tako postanu poslovni subjekti kojima potrošači mogu doista vjerovati u procesu prelaska na euro.
Čak 65 zakonskih prijedloga
Na sjednici Vlade RH usvajamo čak 65 zakonskih prijedloga koji su važni za pravnu sigurnost ususret članstvu u eurozoni. Hrvatski sabor najesen će glasovati o tom 'paketu' zakonodavne prilagodbe. Zbog uvođenja eura moramo mijenjati još 23 zakona, no za njih je do kraja godine predviđena redovna procedura.