Vlada RH snažno pomaže gospodarstvo, a prijelaz na euro tehnički je prošao bez ikakvih problema. Stoga se i ostali akteri moraju ponašati odgovorno!
PVRH Andrej Plenković za Euronews: Bankomati su funkcionirali, nije bilo poteškoća ni sa sustavom plaćanja, država je odradila svoj posao, no dio je poslovnih subjekata neopravdano podigao cijene. Tražimo da ih vrate na stanje s kraja prosinca. * Hrvatska je 2022. imala inflaciju od 10.8%, što je samo posto iznad prosjeka eurozone, ali niže nego u državama središnje i istočne Europe koje ne koriste euro. Očekujemo njeno usporavanje. * EU nikada nije pokazala takvo jedinstvo i odlučnost kao sada u osudi Rusije i solidarnosti s Ukrajinom. Hrvatska nudi iskustvo mirne reintegracije Podunavlja, mislim da se taj model može primijeniti i na okupirane ukrajinske regije.
Na kraju sudjelovanja na Godišnjem sastanku Svjetskog gospodarskog foruma, predsjednik Vlade RH i HDZ-a u švicarskom je Davosu dao intervju (i) za europski 24-satni televizijski/medijski kanal Euronews, koji donosi vijesti iz Europe i svijeta.
Andrej Plenković je govorio o povijesnom trenutku pridruživanja europodručju i Schengenskom prostoru, istaknuvši da je Hrvatska jedinu zemlju koja je to učinila na isti dan.
Borba protiv neopravdanih poskupljenja
Napomenuo je da je prelazak Hrvatske na euro, u tehničkom pogledu za koji je bila zadužena država, prošao jako dobro i bez ikakvih problema:
- Bankomati su funkcionirali, bilo je dovoljno eurokovanica i novčanica.
Dodao je da je sustav plaćanja funkcionirao savršeno te da su bez poteškoća prošla i prva dva tjedna kad se moglo plaćati i kunama i eurima:
- Jedini nepogodan slučaj jest to da je dio gospodarskih subjekata neopravdano podigao cijene pod krinkom njihovog zaokruživanja cijena. Vlada ih sada pokušava uvjeriti da vrate cijene na razine s kraja prosinca 2022. godine.
Izdašni paket pomoći gospodarstvu
Upitan o zabrinutosti građana zbog rasta cijena nakon ulaska u eurozonu, hrvatski premijer odgovorio je da se kraj šest godina dugog puta Hrvatske prema članstvu poklopio s promijenjenim globalnim kontekstom i posljedicama ruske agresije na Ukrajinu, što je utjecalo na inflaciju:
- Hrvatska je u prošloj godini, prema Državnom zavodu za statistiku, imala inflaciju od 10.8%, što je samo posto iznad prosjeka europodručja, no niže nego u državama središnje i istočne Europe koje ne koriste euro. Stoga vjerujemo da će se situacija smiriti i da će se stvari vratiti u normalu.
Osvrnuo se, također, na 3.6 milijardi eura vrijedni paket financijske pomoći države gospodarstvu iz 2022. godine:
- Budući da je država učinila sve što je mogla, pravedno je da se svi akteri u našem sustavu, uključujući i neke od gospodarskih subjekata - naglašavam neki, ne svi - ponašaju adekvatno.
Osuda ruske agresije & solidarnost s Ukrajinom
Govoreći o odgovoru Europe na rusku agresiju, Plenković je kazao da Europska unija nikada do sada nije pokazala takvo jedinstvo i odlučnost, uz jasnu i artikuliranu osudu Rusije i golemu solidarnost s Ukrajinom:
- Taj će sukob, kao i svi drugi, završiti za diplomatskim stolom. Europa mora nastaviti podržavati Ukrajinu.
Poručio je da Hrvatska može ponuditi svoje iskustvo mirne reintegracije Podunavlja, izdvojivši pritom, posebno za ruske medije, riječ „mirna“:
- To je bila fantastična operacija prije 25 godina i mislim da se taj model može primijeniti i na regije Donjecka i Luhanska.
EU put jugoistočne Europe
Predsjednik Andrej Plenković govorio je i o jugoistočnoj Europi, odbacivši zabrinutost kako bi tenzije na tom području mogle dovesti do destabilizacije:
- Nikada nije bilo više angažmana Europske unije na najvišoj razini u JI Europi nego 2022. godine. No moramo ostati oprezni i angažirani, a svi čelnici trebaju preuzeti odgovornost. Jer što su države stabilnije i bolje funkcioniraju, brži će biti njihov put prema Europskoj uniji.