Vijesti
15. 7. 2023.

Hrvatska i Slovenija prijateljske su zemlje - Povećavamo trgovinsku razmjenu & izvrsno surađujemo u pitanjima zdravstvene skrbi, prometne povezanosti i turizma!

(VIDEO) PVRH Andrej Plenković nakon sastanka sa slovenskim premijerom Robertom Golobom: Potpisali smo dva važna dokumenta - Sporazum o prekograničnoj suradnji u pružanju hitne zdravstvene zaštite, koji omogućuje da se zatraži zdravstvena skrb u Izoli i Sporazum o mjerama solidarnosti radi zaštite opskrbe plinom, čime jačamo energetsku sigurnost među državama. * Zadovoljni smo rastom robne razmjene, koja je trenutno na razini 7.3 milijarde eura. U prva 4 mjeseca ove godine ona je iznosila 2.4 milijarde eura, što je povećanje od 8 posto u odnosu na prošlu godinu. Usto, odlično surađujemo i u području turizma. * Zahvaljujem Sloveniji i na snažnoj podršci tijekom ostvarivanja strateških ciljeva naše državne politike - članstva u europodručje i Schengen. Cijenimo i podršku na našem putu u OECD. * Razumijemo međusobna stajališta što se tiče pitanja granice. U duhu dobrosusjedskih odnosa, želimo pokušati na ekspertnoj razini naći rješenja. * Razgovarali smo i o prometnoj povezanosti. Hrvatska je zainteresirana za koridor od Münchena do Maribora prema Zagrebu, kao i za bolju povezanost Istre. Želimo još više ojačati prometnu i gospodarsku povezanost naših zemalja!

Hrvatski premijer sastao se u Banskim dvorima s predsjednikom Vlade Republike Slovenije Robertom Golobom, koji je boravio u prvom službenom posjetu Hrvatskoj. Razgovarali su o bilateralnim i gospodarskim odnosima dviju zemalja, energetskoj suradnji i sprječavanju nezakonitih migracija.

U izjavi za medije, po završetku sastanka, hrvatski premijer izrazio je zadovoljstvo današnjim razgovorima, kao i dosadašnjom suradnjom.

Potpora ulasku Hrvatske u Schengen, europodručje…

Čestitao je Sloveniji na izboru za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u 2024. i 2025:

- Veselimo se vašem doprinosu svjetskom miru i sigurnosti i u toj ulozi.

Plenković je zahvalio na snažnoj potpori Slovenije ulasku Hrvatske u europodručje i Schengenski prostor, čime su ostvarena dva strateška cilja dublje integracije:

- Sad smo u jednakoj poziciji kao Slovenija koja je to zasluženo ostvarila dosta godina prije nas. Mi smo željeli da u našim mandatima Hrvatska bude u prostoru potpune slobode kretanja u Schengenu, a da kroz članstvo u europodručju bude na ekonomskom i financijskom planu, osobito kroz Europski stabilizacijski mehanizam, zaštićenija od bilo kakvih kriza.

…i OECD

Predsjednik Vlade i HDZ-a istaknuo je i potporu Slovenije na hrvatskom putu u OECD, kazavši da je Hrvatskoj članstvo u toj međunarodnoj organizaciji još jedino preostalo:

- Vjerujemo da će to biti zadnja legitimacija međunarodnog kredibiliteta i reputacije Hrvatske.

10 GODINA ČLANSTVA U EUROPSKOJ UNIJI: Ponosni na sva postignuća nastavljamo graditi bolju, snažniju i sigurniju Hrvatsku!

Bolja zdravstvena zaštita građana i turista u Istri

Istaknuo je važnost dvaju potpisanih sporazuma između hrvatske i slovenske strane:

- Sporazum o prekograničnoj suradnji u pružanju hitne zdravstvene zaštite odnosi se na mogućnost da hrvatski građani ili turisti koji će boraviti u Hrvatskoj mogu tražiti hitnu i medicinsku zdravstvenu skrb u Izoli. To je veliki iskorak za stanovnike Istarske županije u pogledu bolje zdravstvene skrbi.

Dodao je da se drugi sporazum odnosi na mjere solidarnosti radi zaštite opskrbe plinom:

- Riječ je o ulaganju u zajedničku energetsku sigurnost Hrvatske i Slovenije.

Značajni porast trgovinske razmjene

Predsjednik Plenković izrazio je zadovoljstvo daljnjim rastom robne razmjene između dviju država, koja je na razini 7.3 milijarde eura. Naglasio je da je u prva četiri mjeseca 2023. ona iznosila 2.4 milijarde eura, što je značajno povećanje od 8 posto u odnosu na prethodnu godinu:

- Vidi se da su trgovinski odnosi, osobito turizam, pridonijeli povećanju razmjene između Hrvatske i Slovenije.

Sve bolje brojke u turizmu

Istaknuo je da su slovenski turisti niz godina drugi po broju dolazaka i broju noćenja:

- U prošloj godini milijun i 570 tisuća Slovenaca boravilo je u Hrvatskoj, što govori koliko je naša zemlja privlačna destinacija za slovenske prijatelje. Izrazio je uvjerenje da će taj trend biti na razini prošle godine, a izgledno i bolji jer su podaci za prvih šest mjeseci veći za 6 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Izvrsne brojke u turizmu, 1.45 milijardi € iskorištenih iz Fonda solidarnosti EU & izgradnja Maksimira i obnova Poljuda!

Energetska suradnja

Dvojica premijera razgovarali su i o suradnji u području energetike. Plenković je kazao da je premijer Golob potvrdio spremnost Slovenije da se uključi u inicijativu pokrenutu prije nekoliko mjeseci s kancelarom Austrije Nehammerom i bavarskim premijerom Söderom o energetskoj suradnji.

Dodao je da će Hrvatska povećanjem kapaciteta LNG terminala na Krku postati regionalno čvorište, a zajedničkim ulaganjima u plinovode, koji se u budućnosti mogu koristiti i za transport vodika, napravit će se dodatan iskorak u energetskoj sigurnosti u cijeloj regiji srednje Europe.

LNG terminalom Hrvatska pridonosi jačanju konkurentnosti EU i smanjenju ovisnosti o ruskim energentima!

Premijeri su razgovarali i o suradnji u okviru Nuklearne elektrane Krško, koja će u postojećem obliku, prema sadašnjim propisima, funkcionirati do 2043. Dodao je da će hrvatski i slovenski eksperti nastaviti razgovore o ovoj temi.

Intenzivna suradnja u sprječavanju nezakonitih migracija

Na sastanku je bilo riječi i o unaprjeđenju prometne suradnje, osobito u kontekstu hrvatskog članstva u Schengenu te cestovnoj i željezničkoj povezanosti.

Predsjednici vlada razgovarali su i o sprječavanju nezakonitih migracija. Plenković je kazao da je u potpunosti suglasan s ocjenom premijera Goloba da su nezakonite migracije jedan od najvažnijih problema s kojima se Europska unija bavi:

- Želimo nastaviti intenzivnu suradnju između policija dviju zemalja, koja mora biti tijesna, stalna, kontinuirana i doprinijeti razotkrivanju krijumčara ljudi, onih koji se bogate na tuđoj nesreći. Potrebno je učiniti sve kako bi se nezakonite migracije spriječile.

U tom kontekstu, hrvatski premijer spomenuo je i Memorandum o razumijevanju potpisan između Ministarstva unutarnjih poslova i Frontexa. Izvijestio je da će za provedbu postupaka vraćanja Frontex u Hrvatskoj rasporediti šest stručnjaka. Istaknuo je i snažnu spremnost Hrvatske da sa svojih 6700 policajaca štiti Schengensku granicu i vanjsku granicu Europske unije.

Rješenje o pitanju granice treba naći na ekspertnoj razni

Kad je riječ o hrvatsko-slovenskoj granici, predsjednik Plenković kazao je da su pozicije Hrvatske i Slovenije nepromijenjene. Podsjetio je da je Državni zbor prihvatio arbitražnu presudu, dok ju je Hrvatski sabor u potpunosti odbacio:

- Želimo da u duhu dobrosusjedskih odnosa i razgovora o svim otvorenim pitanjima pokušamo na ekspertnoj razini nalaziti rješenja koja bi omogućila da se i to pitanje dugoročno riješi. 

Naglasio je kako su stajališta Slovenije i Hrvatske jasna i da ne treba imati iluzija da će se to pitanje riješiti preko noći.

Dodao je i da je jedini element koji u javnom prostoru dotiče tu temu - ribarenje. Hrvatska se, kazao je, zalaže da se zastane s kažnjavanjem ribara koji love u hrvatskom, odnosno slovenskom teritorijalnom moru.

Prijateljstvo hrvatskog i slovenskog naroda

„Prijateljstvo naših naroda je nešto o čemu ne moramo govoriti. Ako isključimo arbitražu onda ćete možda čuti prijevod istih riječi“ - kazao je predsjednik Vlade Slovenije Robert Golob.

Nastavljamo graditi odlične odnose sa Slovenijom. Proširenjem LNG terminala Hrvatska postaje energetsko čvorište za srednju Europu!

Istaknuo je kako za rješenje pitanja granice nema vremenskog pritiska, dodavši da se obično u prijateljskom duhu mnogo puta nađu rješenja kada se to ne očekuje.

Dvojica premijera slažu se da granični prijepor između Slovenije i Hrvatske ne treba biti u fokusu dviju zemalja, jer se radi o problemu kojem treba dati vremena i ukloniti ga iz dnevne politike.

Golob je također kazao kako Hrvatska i Slovenija moraju usklađeno djelovati po pitanju sprječavanja nezakonitih migracija.

A A A