Zahvaljujemo katoličkim misijama, kulturnim centrima i klubovima na čuvanju nacionalnog identiteta, pomoći Domovini & jačanju hrvatsko-američkih odnosa!
(PHOTO) Premijer Plenković završio je radni posjet SAD-u u Chicagu, gdje je obišao Hrvatski etnički institut i Crkvu sv. Jeronima, a s oko 500 naših sunarodnjaka proslavio je 50. obljetnicu osnutka Hrvatskog kulturnog centra. „Kako je katolička vjera očuvala hrvatski narod kroz stoljeća, tako i ovdje ona okuplja generacije naših iseljenika. Susretima u New Yorku, Los Angelesu i Chicagu iskazali smo poštovanje trima velikim hrvatskim zajednicama u SAD-u. Dr. Franjo Tuđman uvijek je naglašavao jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske, mi tu politiku i danas provodimo“.
Drago mi je da su mnogi od vas američkih Hrvata spremni ulagati u Hrvatsku, a neki i vratiti se - također je poručio predsjednik Vlade RH i HDZ-a u obraćanju na 50. rođendanu Hrvatskog kulturnog centra Chicago:
- Programi kao što je Croaticum, u kojima četvrta, peta, pa i šesta generacija iseljenika dolazi učiti hrvatski na naša sveučilišta, pokazuju odlične rezultate. Vrata hrvatske države uvijek su vam otvorena!
Pritom je Andrej Plenković poručio američkim Hrvatima da posebno cijeni sve što su desetljećima radili kako bi očuvali naš nacionalni identitet, kulturu i tradiciju.
Strateško partnerstvo Hrvatske i SAD-a
U govoru se osvrnuo i na odnose Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država, istaknuvši zadovoljstvo što je tijekom drugog mandata njegove Vlade konačno riješeno 30-godišnje pitanje ukidanja viznog režima za hrvatske državljane:
- Siguran sam da je to predstavljalo olakšanje za mnoge Hrvate koji su željeli putovati u Ameriku, a ulazak u Global Entry program među prvim članicama EU-a značio je dodatnu potvrdu kredibiliteta napora koje smo učinili na području sigurnosti.
Energetska & obrambena suradnja
Naveo je podatak da je trgovinska razmjena sa SAD-om dosegla 1,8 milijardi eura:
- Nakon izgradnje terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku posebno se pojačala suradnja u energetskom sektoru. Vlada RH nastoji privući što više američkih kompanija u Hrvatsku kao partnere i ulagače.
Dotaknuo se i osnažene hrvatsko-američke obrambene suradnje, naglasivši da je ona posebno važna u današnjem vremenu globalnih sigurnosnih ugroza:
- Sve nas to upućuje na još tješnju suradnju sa SAD-om kao glavnom i najsnažnijom članicom NATO-a, našom saveznicom. I na taj način učvršćujemo svoju sigurnost.
Poseban doprinos američkih Hrvata
Naglasio je da je politička suradnja SAD-a i Hrvatske u međunarodnim forumima vrlo kvalitetna, a da su odnosi na visokoj razini:
- Poseban doprinos tome dajete vi, Hrvati koji živite u Americi, bez obzira jeste li došli nedavno ili ste potomci onih koji su davnih dana, u teškim okolnostima, napuštali Hrvatsku ili područja na kojima Hrvati žive u BiH.
Plenković se dotaknuo i današnje Hrvatske te izdvojio Domovinski rat kao temelj naše države i slobode:
- Hrvatska se uspjela sama obraniti od agresije velikosrpskog Miloševićevog režima u okolnostima kada je imala embargo na uvoz oružja, ali uz potporu hrvatske dijaspore. To se nikada ne zaboravlja, to se cijeni.
Naš prvi predsjednik dr. Franjo Tuđman uvijek je naglašavao jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske, a mi tu politiku i danas provodimo i nastavljamo - zaključio je premijer Andrej Plenković.
HRVATSKI ETNIČKI INSTITUT
Nakon posjeta Hrvatskom etničkom institutu u Chicagu, osnovanom 1975. godine, premijer Plenković istaknuo je da se radi o vrlo važnoj instituciji koja čuva povijesnu građu o brojnim hrvatskim obiteljima koje su desetljećima odlazile u Sjedinjene Američke Države, ali i podatke o Hrvatima iz Kanade i Južne Amerike:
- Hrvatska Vlada prepoznala je značaj i bogatstvo svih tih dokumenata koji se ovdje nalaze te smo proglasili ovaj projekt strateškim, a Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske sufinancira digitalizaciju cijele te dokumentacije.