Poruka antizapadnim izolacionistima: Hrvatska je u plusu od 16,36 milijardi €! Toliko smo više dobili iz EU proračuna nego što smo u nj uplatili!
Premijer Andrej Plenković iz Budimpešte (2): Na posljednjem sastanku Europskog vijeća koji je vodio kao predsjednik zahvalio sam g. Charlesu Michelu na odličnoj suradnji u ovih 5 godina. Zajedno smo učinili puno toga na dobrobit i Hrvatske i Europske unije. Želim mu sve najbolje u daljnjem životu i karijeri! Naša zemlja vrlo učinkovito koristi novac i iz Višegodišnjeg financijskog okvira i iz NPOO-a - po čemu smo u europskom vrhu. Nastavljamo hvatati korak s razvijenijim i starijim članicama EU-a.
MIR U UKRAJINI, DA! ALI NE BILO KAKAV
„Ako mir podrazumijeva teritorijalnu cjelovitost, poštivanje međunarodnog prava i temeljne demokratske vrijednosti koje dijelimo, onda smo bliže rješenju“ - napomenuo je Andrej Plenković drugo dana svog boravka u Budimpešti, nakon sastanka Europskog vijeća (EUCO) na kojem su šefovi vlada/država EU-a razgovarali i o posljedicama ruske agresije Ukrajine:
- Rješenje bi na srednji rok trebalo omogućiti reintegraciju privremeno okupiranih područja Ukrajine, slično Hrvatskom Podunavlju. Svi smo za mir, ali ne bilo kakav. Nitko ozbiljan nije ni spomenuo „mogućnost“ da se ta prijateljska država odrekne dijela svoga državnog prostora.
Gdje bi Hrvatska danas bila?
„Europski čelnici privrženi su nastavku podrške ukrajinskom narodu u svim aspektima - politički, ekonomski, financijski, humanitarno i vojno“ - podcrtao je predsjednik Vlade RH i HDZ-a:
- Neprihvatljivo je primirje kojim bi se cementirao status quo. Onda međunarodno pravo ne vrijedi ništa, onda u budućnosti bilo tko jači može satrati bilo koga slabijeg, a da drugi samo gledaju. Danas je to Ukrajina, a sutra može biti bilo tko.
Takva bi politika dovela u pitanje opstanak država čiji susjedi imaju teritorijalne pretenzije, a dovoljno sile i snage da tu svoju ekspanzionističku i agresorsku volju i provedu - zaključio je:
- Gdje bi Hrvatska danas bila da su se poslušali „savjeti“ u stilu „sad vi stanite, pa nek' ostane okupirano između trećine i četvrtine vašeg teritorija“.
DEMOGRAFIJA UGRAĐENA U DEKLARACIJU
Nakon što su raspravili Izvješće Marija Draghija o konkurentnosti gospodarstva EU-a, europski lideri usvojili su tzv. Budimpeštansku deklaraciju.
Kako je otkrio premijer Plenković, u njenoj prvoj rečenici - na inzistiranje Hrvatske - nalazi se pitanje demografske revitalizacije:
- S hrvatskog stajališta najvažnije je to da se u dokumentu spominje demografija. Revitalizacija je preduvjet rješavanja potreba na tržištu rada, pa samim time i konkurentnosti europskoga gospodarstva.
NUKLEARKE & OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE
Na samitu je Plenković imao zapaženi nastup i o nužnosti učvršćivanja energetske neovisnosti Europe te povećanja ulaganja u digitalnu i zelenu tranziciju. I o tome je govorio u izjavi za medije nakon EUCO-a:
- Ljudi će na planetu biti sve više, a fosilnih goriva sve manje, pa će rasti cijene i ugljena i nafte i plina. Za taj izvjesni scenarij u bliskoj budućnosti moramo se pripremiti preorijentiranjem na nuklearnu i geotermalnu energiju te na energiju iz vjetra, sunca i vode.
Hrvatska sa svojom strategijom ulaganja u obnovljive izvore energije ide u korak s onim što se zbiva na europskoj razini - dodao je.
NOVI PREDSJEDNIK EUROPSKOG VIJEĆA
Od 1. prosinca dužnost predsjednika Europskog vijeća preuzima bivši portugalski premijer António Costa.
Na nedavnom sastanku s njim u Banskim dvorima (23. listopada) premijer Andrej Plenković najavio je da će Hrvatska nastaviti doprinositi stvaranju rješenja za ključne europske izazove i koristiti prednosti članstva za brži gospodarski razvoj i bolji život svojih građana.