Vijesti
18. 11. 2024.

Pravedni, obrambeni i pobjednički Domovinski rat temelj je moderne Hrvatske. Uvijek ćemo voditi posebnu brigu o Vukovaru, našem Gradu Heroju!

Andrej Plenković već 9. put zaredom kao premijer u Koloni sjećanja: „Došli smo, kao svake godine, dostojanstveno odati počast i izraziti najdublje poštovanje onima koji su za Hrvatsku dali najviše, svima koji su položili živote za slobodu u kojoj danas živimo. Trajno skrbimo o našim braniteljima, o našim herojima i njihovim obiteljima, zauvijek štitimo povijesnu istinu i nastavljamo tragati za nestalima u velikosrpskoj agresiji“. Vlada RH i Hrvatski sabor poklonili su se žrtvama i u Škabrnji.

(VIDEO & PHOTO) „Na nama je i dandanas, 33 godine poslije, ulagati maksimalne napore da se u svemu što činimo primjereno odužimo Vukovaru i hrvatskim braniteljima. Hvala im!“ - poručio je još predsjednik Vlade RH i HDZ-a u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice "Dr. Juraj Njavro", na početku obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Grada Heroja („Vukovar - mjesto posebnog pijeteta“).

Uz svoj rodni grad, svaki Hrvat u srcu nosi i Vukovar! 

Potom je Andrej Plenković zajedno s oko 120.000 sugrađana, zajedno sa svojim narodom, koračao u Koloni sjećanja od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. I kratka poruka:

- Uz svoj rodni grad, svaki Hrvat u srcu nosi i Vukovar! Kako i kaže prelijepa pjesma „Stoji grad“ - Iz krvi i bola niknut će cvijeće / I nikada narod zaboravit' neće / Vukovar!

Hrvatska ne zaboravlja svoje heroje! 

Na Memorijalnom groblju premijer Plenković položio je vijence i zapalio svijeće u spomen na hrvatske branitelje i civile koji su poginuli i ubijeni u velikosrpskoj agresiji. 

HOMILIJA ZAGREBAČKOG NADBISKUPA DRAŽENA KUTLEŠE

Draga braćo i sestre! Ako postoji nešto u našoj osobnoj ili nacionalnoj povijesti što nas može vratiti pravim vrijednostima, probuditi u nama snagu ljubavi i podsjetiti nas na uzvišene ideale radi kojih smo spremni žrtvovati vlastite živote, tada je to sjećanje na sve ono čega je Vukovar postao simbolom. 

Gdje god se ovih dana nalazili, osjećaji su isti: duboko poštovanje, zajedništvo, ponos i odlučnost da se unatoč svim poteškoćama nastavi dalje - s istom hrabrošću i istim zanosom kojima se HR branila 1991. godine.

PHS GORDAN JANDROKOVIĆ: Vukovar zaslužuje svu ljubav hrvatskog naroda!

Čuvajmo ga u srcu, Vukovar je simbol stradanja i patnje, ali i hrvatske slobode. Ispunjeni smo emocijama, Dan sjećanja nadilazi sve političke i stranačke borbe. 

Mnogi bi željeli izmijeniti povijesnu istinu o Domovinskom ratu, stoga je važno da mladi ljudi znaju kako je teško Hrvatska došla do svoje slobode, da se i budući naraštaji s ponosom prisjećaju naših branitelja, naših heroja. 

Zauvijek ćemo ostati zahvalni i tadašnjem državnom vodstvu na čelu s prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom.

PPVRH IVAN ANUŠIĆ: Kad vidimo ovoliko mladih, s pouzdanjem gledamo u budućnost!

U Koloni sjećanja gotovo je cijeli državni vrh. Premijer, predsjednik Hrvatskog sabora, 5 potpredsjednika Vlade RH, 11 ministra… no najvažnije je to što su s nama deseci tisuća mladih. 

Kad vidimo da ovoliko mladih Hrvata iskazuje poštovanje žrtvi hrvatskih branitelja, da im je Vukovar inspiracija, da shvaćaju da uz jaku volju nijedan cilj nije neostvariv, onda s pouzdanjem gledamo u budućnost!

Današnji je dan snažni, najsnažniji podsjetnik na veliku cijenu samostalnosti i neovisnosti RH, plaćenu hrabrim životima, ali i na našu obvezu da čuvamo slobodu koju su nam branitelji osigurali. I da u zajedništvu nastavimo graditi bolju budućnost za Domovinu. 

BITKA ZA VUKOVAR. 87 DANA OPSADE. 87 DANA HEROJSTVA

Miješaju nam se osjećaji tuge, ali i ponosa. Tuge, jer je 18. studenog 1991. najteži, najbolniji dan u našoj novijoj nacionalnoj povijesti. Ponosa, jer je iz pepela Grada Heroja niknula hrvatska sloboda, niknula pobjeda. 

Odolijevali deseterostruko brojnijem neprijatelju 

Slabo naoružani Vukovarci nadljudskim naporima branili su svoj grad i cijelu Hrvatsku, odolijevali nadmoćnom, deseterostruko brojnijem neprijatelju. Velikosrpski agresor raspolagao je s oko 30.000 vojnika, 600 tenkova, 500 oklopnih transportera i 180 haubica. Vrh tzv. JNA planirao je osvojiti Vukovar u tjedan dana, no borbe su potrajale gotovo 3 mjeseca.

U najslavnijoj bitki Domovinskog rata i tijekom okupacije nakon sloma obrane Grada Heroja poginulo je i likvidirano 2.717 hrvatskih branitelja i civila, od toga 86 djece. Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 858 sinova i kćeri. Nema obitelji koja nije izgubila nekoga svog.

Strahote velikosrpske okupacije

Na području Grada Vukovara, na Novom groblju, ekshumirana je najveća masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata - s 938 posmrtnih ostataka. Na Ovčari su pronađena tijela 200 hrvatskih branitelja i civila koji su 19. studenog odvedeni iz vukovarske bolnice. Najmlađoj žrtvi bilo je 16, a najstarijoj 72 godine.

Iz srpskih koncentracijskih logora nikada se nije vratilo više od 300 osoba. Iz grada je prognano oko 22.000 Nesrba, a nije se znalo za sudbinu njih 2.630. Dandanas, 34 godine poslije, traga se za još 371 Vukovarcem.

Okupacija je trajala do 15. siječnja 1998. i mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja, kada je i Vukovar, bez ispaljenog metka i bez ijedne nove žrtve, zahvaljujući državničkoj mudrosti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, vraćen u ustavno-pravni poredak RH.

Da se nikada ne zaboravi!

U spomen na 18. studenog 1991. Hrvatski je sabor 2020. - na prijedlog naše Vlade RH - proglasio taj datum državnim blagdanom i neradnim danom, Danom sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Danom sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. 

„Ima jedan grad, oduvijek mi drag, ima jedan hrast slavonski.I

ma jedan grad, svakom srcu drag, ima jedan div hrvatski.

Vukovar, Vukovar, stoji dok protječu vode dunavske,

Vukovar, Vukovar, gori na braniku svoje Hrvatske.“

I u Škabrnji smo dostojanstveno odali počast žrtvama velikosrpske agresije. Izaslanstvo Vlade RH predvodio je PPVRH Oleg Butković, a Hrvatskog sabora PPHS Ante Sanader.

A A A