U Vukovaru identificirano 12 žrtava velikosrpske agresije. I poruka obiteljima: Nećemo stati dok se ne rasvijetli sudbina i posljednje nestale osobe!
General Medved: „Ovo nisu samo 'riješeni slučajevi', to su ljudske sudbine. Omogućili smo obiteljima da nakon više od 3 desetljeća traganja i strepnje napokon saznaju istinu o svojim najmilijima. Da ih dostojno pokopaju i dobiju mjesto na kojem će zapaliti svijeću i pomoliti se. Naša je misija pronaći sve nestale, a obiteljima osigurati mir“. Kako bi se prikrio zločin, tijela žrtava premještana su na smetlište na Petrovačkoj doli. Identifikacija je održana istog dana (10. ožujka) kada se obilježava Dan hrvatskih branitelja Vukovara.
U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Vukovaru je održana identifikacija posmrtnih ostataka 12 osoba stradalih 1991. godine.
Riječ je o osam hrvatskih branitelja i četiri civilne žrtve iz Domovinskog rata - u dobi od 32 do 64 godine. Među njima je jedna žena.
Pokazatelj razmjera počinjenih zlodjela
„Hvala obiteljima na beskrajnom strpljenju i povjerenju! Nećemo stati dok se ne rasvijetli sudbina i posljednje nestale osobe!“ - poručio je potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te dodao:
- Ovo su ljudske sudbine koje nikog ne ostavljaju ravnodušnima. Ujedno, snažna je to poruka naše posvećenosti pronalasku i identifikaciji svih žrtava, ali i pokazatelj razmjera počinjenih zlodjela. Naš je cilj je pronaći žrtve, ali i procesuirati zločince.
„Zločinci su mislili da ih nikada nećemo pronaći“
General Medved otkrio je da podaci o vremenu i mjestu stradavanja jasno ukazuju na premještanje posmrtnih ostataka 8 od 12 identificiranih osoba, moguće i u više navrata, čime je nakon prvog zločina počinjen i drugi:
- S jasnim ciljem prikrivanja, posmrtni ostaci žrtava izmješteni su na odlagalište otpada na Petrovačkoj doli. Zločinci su mislili da ih ondje nikada nećemo pronaći.
Podsjetio je da je detaljno pretraživanje Petrovačke dole započelo u travnju 2022. godine, a dvije godine kasnije (svibanj 2024.) pronađeni su posmrtni ostaci žrtava. Zbog toga je ministar Medved i zatražio obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, koja se i nadalje pretražuje.
Još najmanje 10 osoba iz Petrovačke dole
Riječ je o najzahtjevnijoj i najduže istraživanoj lokaciji masovne grobnice, o čemu govore i sljedeći pokazatelji:
1) U 570 radnih dana iskopano, pregledano i izvezeno više od 110.000 kubnih metara raznog smeća i otpada, a slijedi i uklanjanje brda azbesta.
2) Ispod gomile otpada u kojem su i životinjske kosti, na oko 400 četvornih metara, pronađeno je više od 2.000 fragmentiranih koštanih dijelova, koji su potom pažljivo ekshumirani u procesu koji je trajao gotovo dva mjeseca.
3) Veliki broj uzoraka na kojima se provodi DNA analiza znatno je oštećen uslijed višegodišnjeg utjecaja otpada na posmrtne ostatke.
Ministarstvo hrvatskih branitelja najavilo je da će kontaktirati i ostale obitelji za koje se pokaže podudarnost u DNA nalazima, a ministar Medved je istaknuo da se provodi identifikacija još najmanje 10 osoba iz masovne grobnice na Petrovačkoj doli.
Pretraženo gotovo milijun kvadrata na 418 lokacija
Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska još traga za 1.771 osobom nestalom u Domovinskom ratu, od kojih je 480 s područja Vukovarsko-srijemske županije, a 357 Grada Vukovara.
U mandatu naše Vlade RH, od listopada 2016. prikupljena su saznanja o 477 mogućih mjesta prikrivenih grobnica. Provedena su terenska istraživanja na 418 lokacija te je pretraženo oko 997.000 četvornih metara. Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području VSŽ-a, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica.
I ovom prilikom upućen je apel svima koji imaju informacije da ih podijele s Ministarstvom hrvatskih branitelja ili drugim nadležnim tijelima RH.
Nova nada za sve koji još traže svoje najmilije
Dr. Anto Blažanović, ravnatelj Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar u kojoj je održana identifikacija, istaknuo je da ovako ozbiljan pristup odavno nije viđen, pohvalivši rad MHB-a na čelu s ministrom Medvedom.
Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir ovu je identifikaciju istaknula kao novu nadu za sve koji još traže svoje članove obitelji.
Voditelj DNA laboratorija na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu prof. Milovan Kubat zahvalio je u ime cijelog tima na potpori koju im pružaju obitelji žrtava, Vlada RH i Ministarstvo hrvatskih branitelja.
12 IDENTIFICIRANIH. POČIVALI U MIRU BOŽJEM!
Hrvatski branitelji Ivan Ćurić (1959.) i Vladimir Blažičević (1953.) - pripadnici 130. brigade HV-a, nestali u prosincu 1991. u Paulin Dvoru, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz grobnice pronađene u siječnju 2025. kod Bobote.
Hrvatski branitelj Toma Pršlja (1940.) - pripadnik 204. brigade HV-a, koji je smrtno stradao u rujnu 1991. pri okupaciji Berka.
Nada Mihajlović (1954.), nestala u listopadu 1991. u proboju iz Bogdanovaca, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani u srpnju 2024. kod Marinaca.
8 ekshumiranih na Petrovačkoj doli
Identificirani su i posmrtni ostaci 8 osoba ekshumiranih iz masovne grobnice pronađene u lipnju 2024. na Petrovačkoj doli, među kojima su petorica hrvatskih branitelja i tri civilne žrtve - sve muškarci nestali na području Vukovara tijekom listopada i studenog 1991. godine.
Nestanak četiri hrvatska branitelja veže se uz Velepromet, gdje su posljednji put viđeni zarobljeni u hangarima. To su pripadnici 204. vukovarske brigade Stjepan Patko (1942.) i Zlatko Ivan (1955.) te pripadnici PS ZNG-a Vukovar Vladimir Đumić (1954.) i Pal Horvat (1954.), ujedno pripadnik 3. gardijske brigade Kune.
Hrvatski branitelj Pavao-Slobodan Mudri (1938.), također pripadnik 204. brigade, zarobljen je na Ristićevom salašu u blizini Vučedola, a trojica civila - Anton Jakobčić (1927.), Ivan Mesaroš (1931.) i Milan Prpić (1932.) - nasilno su odvedeni iz svojih domova na Sajmištu tijekom listopada 1991. godine.
DAN HRVATSKIH BRANITELJA VUKOVARA
Identifikacija 12 žrtava održana je istog dana (10. ožujka) kada se obilježavaju Dan hrvatskih branitelja Vukovara i 34. obljetnica postrojavanja nenaoružanih odreda u Bogdanovcima.
Ministar Medved čestitao je svim vukovarskim braniteljima, naglasivši herojski otpor velikosrpskoj agresiji i golemu žrtvu koju su podnijeli u obrani Domovine.
Potom je, kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića, odao počast žrtvama položivši vijenac na Memorijalnom groblju. Sveta misa služena je u Crkvi sv. Filipa i Jakova, a nakon nje je organizirano druženje branitelja na vukovarskoj Gradskoj tržnici.
Istodobno su i u Bogdanovcima položeni vijenci, i to kod Spomen-obilježja u središtu mjesta. Nakon molitve uslijedio je obilazak Spomen-doma i druženje u sjedištu Općine. U ime potpredsjednika Vlade RH Tome Medveda počast žrtvama odao je umirovljeni brigadir Stjepan Sučić.