Vijesti
27. 3. 2025.

Hrvatska je bila ondje gdje je i trebala biti - na sastanku na vrhu o miru i sigurnosti u Ukrajini

Na poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona premijer Andrej Plenković sudjelovao je na samitu koji je u Parizu okupio 30-ak šefova vlada/država članica EU-a i NATO-a te čelnika ključnih europskih institucija. Hrvatska mora i želi sjediti za stolom za kojim se donose odluke. Tako se jedino i mogu štititi nacionalni interesi, a ne iz (samonametnute) izolacije. Predsjednik Vlade RH i HDZ-a jasno je ponovio da nikada nije bilo predviđeno da naši vojnici idu u Ukrajinu, ali i da ćemo nastaviti pomagati toj prijateljskoj zemlji i jačati obrambene sposobnosti RH.

„Vlada RH nastavlja s konzistentnom potporom, samo snažna Ukrajina može biti ravnopravni sudionik mirovnih pregovora“ - zaključno je poručio Andrej Plenković nakon sastanka na vrhu čije su glavne teme bile sigurnosne garancije u slučaju prekida vatre između Kijeva i Moskve te daljnja pomoć Ukrajini, žrtvi ruske agresije.

U Parizu su, među ostalima, bili i ukrajinski državni poglavar Volodimir Zelenski te predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Hrvatskog premijera i ostale europske političke lidere pred Elizejskom je palačom dočekao domaćin - francuski predsjednik Emmanuel Macron.

„DANAS JE HRVATSKA ONDJE GDJE I TREBA BITI!“

Dok je samit još trajao Plenković je na svom Facebooku i X-u objavio post pod gornjim naslovom. Prenosimo ga u cijelosti:

U Parizu na Sastanku o miru i sigurnosti u Ukrajini raspravljam s brojnim europskim liderima o idućim koracima u mirovnom procesu.

Istaknuo sam nekoliko poruka.

PORUKA 1. Smatram da samo jaka Ukrajina može postići povoljni ishod pregovora o miru, što je u interesu i Hrvatske i cijele Europe. Stoga je važno da nastavimo pružati vojnu, gospodarsku, humanitarnu i diplomatsku pomoć, uključujući i prenošenje svojih iskustava iz procesa mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja. Time ulažemo u vlastitu sigurnost, kao i u gospodarsku i društvenu stabilnost.

PORUKA 2. Jedino mir koji će zaštititi suverenost Ukrajine i pružiti joj sigurnosna jamstva može biti trajan i održiv. Takav mir ne smije podrivati temelje međunarodnog prava na kojima počiva međunarodni poredak. Zato Europa treba biti na koordinirani način zastupljena u pregovorima, jer se ovdje odlučuje o budućoj sigurnosnoj arhitekturi našeg kontinenta.

PORUKA 3. Nikada nije bilo predviđeno da naši vojnici budu angažirani na teritoriju Ukrajine. Hrvatska će i dalje Ukrajini pružati sveobuhvatnu pomoć kao odgovorna članica EU-a i NATO-a. U kontekstu najava jačanja europske obrane, Vlada će nastaviti ulagati u modernizaciju Hrvatske vojske i jačanje obrambenih sposobnosti kako bi jamčila sigurnost Hrvatske i mogla odgovoriti na sve buduće izazove.

„ZA STOLOM DOK SE ODLUČUJE O SIGURNOSNOJ ARHITEKTURI EUROPE!“

U izjavi za medije nakon samita Plenković je izdvojio da je Zelenski izvijestio okupljene državnike o dosadašnjim razgovorima sa SAD-om:

- Izrazio je želju za postizanjem funkcionalnog primirja, u zraku i na moru, koje će omogućiti prestanak ruskih napada na ukrajinsku infrastrukturu.

Predsjednik Vlade RH i HDZ-a ponovno je naglasio da je u Parizu bilo puno zemalja koje, poput Hrvatske, žele nastaviti pomagati Ukrajini, „a da nemaju ambiciju slati svoju vojsku na njen teritorij“:

- Uostalom, još je jako daleko od odluka o slanju eventualnih mirovnih snaga, o tome se danas uopće nije raspravljalo. Imali smo vrlo načelne i vrlo široke političke razgovore.

Nitko od nas neće priznati nelegalnu rusku okupaciju i aneksiju

Zalažemo se za poštivanje međunarodnog prava u pogledu ostvarivanja trajnog i stabilnog mira - nastavio je:

- Nitko od nas, a sigurno ne Hrvatska, neće priznati nelegalnu rusku okupaciju i aneksiju ukrajinskog teritorija, niti uključivanje ukrajinskih regija u ustavno-pravni poredak Rusije. Vlada RH vodi ispravnu politiku, voljeli bismo da nam se u njoj priključi predsjednik Republike, pa i oporba.

Participirat ćemo u svim međunarodnim inicijativama

Za Hrvatsku je kao mladu državu - napomenuo je - izrazito važno da bude za stolom dok se odlučuje o sigurnosnoj arhitekturi Europe, o pitanjima vezanima za našu slobodu, sigurnost te gospodarsku i društvenu stabilnost također je poručio;

- I u budućnosti ćemo voditi računa da participiramo u svim međunarodnim inicijativama koje su važne za mir te da ponudimo iskustva koje imamo iz mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja.

Refleksije na ekonomsku i socijalnu situaciju u Hrvatskoj

U tom je kontekstu podsjetio da je Vlada RH na svojoj zadnjoj sjednici donijela 8. paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu, „što je također jedna od posljedica ruske agresije na Ukrajinu“:

- Stoga se nitko ne može praviti da se taj širi proces relativno daleko od naših granica ne reflektira i na našu sigurnost i na našu ekonomsku i socijalnu situaciju.

Više na stranicama Vlade Republike Hrvatske:

Plenković: Nastavit ćemo s potporom, jer samo snažna Ukrajina može biti ravnopravan sudionik mirovnih pregovora

A A A