Vijesti
9. 9. 2025.

Hrvatska čvrsto opredijeljena za mir & dvodržavno rješenje između Izraela i Palestine

Nakon što su se sastali s ministricom vanjskih poslova i iseljeništva Palestine Varsen Aghabekian, premijer Andrej Plenković i MVEP Gordan Grlić Radman primili su i ministra vanjskih poslova Države Izraela Gideona Moshea Sa'ara u sklopu širih nastojanja da RH pridonese globalnim inicijativama za stabilizaciju na Bliskom istoku. Predsjednik Vlade i HDZ-a odgovorio je na novi Milanovićev nasrtaj: „Zanimljivo je da baš on, koji nije ni trznuo na rusku agresiju na Ukrajinu, odjednom želi tumačiti posjet izraelskog ministra“.

Razgovori s izraelskim ministrom bili su usmjereni na ublažavanje humanitarne krize u Pojasu Gaze te daljnje međunarodne političke i diplomatske napore za okončanje izraelsko-palestinskog sukoba, koji je započet nakon terorističkog napada Hamasa u listopadu 2023. - navodi se u priopćenju iz Banskih dvora.

Dijalog sa svim akterima

Predsjednik Vlade Andrej Plenković - nastavlja se u priopćenju - istaknuo je da su glavni prioriteti što skoriji prekid vatre i zaštita civila:

- Potrebno je žurno okončati tešku humanitarnu krizu u Gazi, provesti oslobađanje svih talaca i osigurati neometanu dostavu pomoći ugroženom stanovništvu, osobito ženama i djeci.

Najoštrija osuda novoga ruskog napada na glavni ukrajinski grad & dodatnih milijun eura za stanovništvo Gaze

Poručio je da će Vlada RH nastaviti voditi dijalog sa svim akterima i biti čvrsto opredijeljena za trajni mir i sigurnost, kao i za postizanje dvodržavnog rješenja između Izraela i Palestine.

Humanitarna pomoć ugroženom stanovništvu

Premijer je naglasio da će Vlada i dalje pružati humanitarnu pomoć ugroženom stanovništvu u Pojasu Gaze, a dosad je upućena pomoć u vrijednosti od 4 milijuna eura, uključujući i milijun eura za djecu kroz UNICEF i isporuku 400 tona pšeničnog brašna.

U povodu terorističkog napada u Jeruzalemu, predsjednik Vlade Plenković izrazio je žaljenje izraelskom ministru zbog više smrtno stradalih osoba.

Tim povodom, ministar Grlić Radman otputovao je u Amman, gdje će se sastati s jordanskim kolegom Safadijem, a nakon Jordana odlazi i u posjet Siriji - zaključuje se u priopćenju.

Izraelskog ministra primio je i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković primio ministra vanjskih poslova Države Izraela Gideona Moshea Sa'ara

HAMAS & RUSKA AGRESIJA KAO DA NE POSTOJE ZA MILANOVIĆA

Nakon sastanka nacionalnog vodstva HDZ-a, premijer Andrej Plenković odgovorio je predsjedniku RH Zoranu Milanoviću - koji je napao Vladu RH zbog posjeta izraelskog ministra vanjskih poslova Gideona Sa'ara, a njega optužio da je „usporedba s izraelskom agresijom na Gazu uvredljiva za sve žrtve agresije na Hrvatsku“.

Donosimo ključne poruke predsjednika Vlade RH i HDZ-a:

Fiktivna medijska scena

Prije svega, izraelski ministar uopće nije spominjao Domovinski rat na konferenciji za medije, kako to tvrdi Milanović. Dakle, potonji reagira na nešto čega nije bilo. Živimo na fiktivnoj medijskoj sceni, koja je na bazi neistine koju on plasira uvjerila mnoge ljude da postoji netko tko „šalje hrvatske vojnike u Ukrajinu“.

Pozivam Milanovića da prestane širiti dezinformacije o tobožnjem slanju vojnika u Ukrajinu

Dodatno je zanimljivo to što baš Milanović - koji nije ni trznuo na rusku agresiju na Ukrajinu, koji u 3,5 godine nije imao potrebu iskazivati solidarnost sa žrtvom - odjednom nastoji rastumačiti javnosti dolazak izraelskog ministra.

Za razliku od njega…

Posjet je, kako smo istaknuli i prije Milanovićevog napada, došao u kontekstu širih napora koje Vlada RH, za razliku od njega koji ne radi ništa, ulaže ne bi li pridonijela postizanju mira i pomogla humanitarnoj situaciji u Pojasu Gaze.

Također za razliku od njega, mi razgovaramo sa svim akterima kako bismo mogli prepoznati slijed događa idućih mjeseci, pa sukladno tome na najbolji mogući način formulirati svoja stajališta. Stoga smo u posjet bili pozvali i palestinsku ministricu vanjskih poslova. Nije je pozvao Milanović, nego se -  ukrcao.

Ukrajina nije napala Rusiju

Prenijeli smo izraelskom ministru da želimo da dođe i do prekida vatre i do cjelovitog mirovnog rješenja koje bi zaustavilo daljnje civilne žrtve u Gazi, osobito žena i djece, te da u konačnici mirovni proces dovede do onog što je po nama najrazumnija, dugoročno održiva opcija, a to je dvodržavno rješenje. Palestinu je priznalo oko 140 zemalja u svijetu, pa i dalje imamo situaciju kakvu imamo...

Hamas je prije 23 mjeseca napao Izrael i pobio u jednom danu 1.200 ljudi. Ukrajina, međutim, nije napadala Rusiju…

A A A