Novom podjelom NUTS2 regija ispravlja se nepravda iz 2012. spram manje razvijenih kontinentalnih krajeva!
Postojeća podjela na dvije statističke regije, na kontinentalnu i jadransku Hrvatsku, datira iz 2012 i izazvala je puno rasprava o tome koliko je loša. Stoga smo angažirali Institut za razvoj i međunarodne odnose da napravi stručnu procjenu kako bismo na temelju stečenoga iskustava iz proteklih 5-6 godina zajednički razmotrili novu podjelu.
Poručio je to predsjednik Vlade RH i HDZ-a Andrej Plenković na sastanku s predstavnicima Hrvatske zajednice županija te udruga gradova i općina na temu prijedloga nove statističke klasifikacije prostornih jedinica u Hrvatskoj (NUTS 2).
- Vladi je važno što vi mislite o tome i imate li neke sugestije, za koje smo otvoreni. Predstavit ćemo vam devet varijanti nove podjele, od kojih predlažemo dvije, ali to svakako zahtijeva još promišljanja.
Duplo veći stupanj potpora najnerazvijenijim područjima!
Nakon što je ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a (i članica Predsjedništva HDZ-a) Gabrijela Žalac okupljenim županima i (grado)načelnicima predstavila prijedlog nove podjele prostornih jedinica, na konferenciji za medije istaknula je da se ovim rješenjem ispravlja nepravda učinjena 2012. godine, kada je usvojena aktualna NUTS2 podjela Hrvatske:
- Prema važećoj podjeli, kontinentalnoj regiji pripadaju 14 županija i Grad Zagreb, a jadranskoj regiji 7 obalno-otočnih županija, što nije dobar primjer vođenja regionalne razvojne politike. Jer su slavonske županije, koje su na oko 40 posto razvijenosti EU-a, „zahvaljujući“ društvu daleko razvijenijeg Zagreba dopale u regiju od 64 posto. A što je veća razvijenost NUTS2 regije, poduzetnici na njenom prostoru u manjem postotku mogu povlačiti europske potpore.
Drugim riječima, najnerazvijenija područja novom će podjelom dobiti najveći stupanj potpora! Panonske županije čak i dvostruko veći!
Slavonija se „odvaja“ od razvijenijeg Zagreba
Od devet mogućih varijanti podjele prema NUTS klasifikaciji, Vlada predlaže dvije - varijante 1 i 6. Prema varijanti 1, Zagreb se izdvaja - otkrila je Žalac - u zasebnu regiju jer ima više od potrebnih 800.000 stanovnika i jedini u RH ima više od 100 posto razvijenosti u odnosu na prosjek EU-a:
- Pet slavonskih županija te Bjelovarsko-bilogorska, Sisačko-moslavačka i Karlovačka, zasigurno zaslužuju posebnu NUTS2 regiju. Pet županija na sjeveru Hrvatske, tj. Krapinsko-zagorska, Varaždinska, Međimurska, Zagrebačka i Koprivničko-križevačka, činile bi također jednu novu cjelinu, a jadranska Hrvatska ostala bi statistička regija. U varijanti 6 jedina je razlika to što bi Bjelovarsko-bilogorska županija pripala sjeveru Hrvatske.
Žalac je najavila i donošenje karte regionalnih potpora, koja će pokazati koliko su manje razvijene županije izgubile potpora zbog nepravedne podjele statističkih regija koju je 2012. donijela SDP-ova Vlada.
Pauk: Silni gubitak europskih potpora zbog loše odluke SDP-ove Vlade
Predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk također je podjelu iz 2012. ocijenio lošom, rekavši da je usvojena bez javne rasprave i konzultacija:
- Za nju smo saznali iz Narodnih novina. Ta je podjela rezultirala gubitkom silne količine europskih potpora u većini kontinentalnih županija, a time i iseljavanjem. Ovi novi prijedlozi kvalitetni su pak i pravedni. Iskreni partnerski odnos koji je ova Vlada uspostavila s nama pravi je put kojim možemo ići naprijed ka ravnomjernom regionalnom razvoju.