Investicijski odgovor EU-a na korona krizu: Hrvatskoj 8.8 milijardi kuna za pomoć gospodarstvu & zdravstvu!
EU je pripremila Investicijski plan kao odgovor na krizu s COVID-19 („Coronavirus Response“). Težak je 37 mlrd eura, od čega je za RH namijenjeno 1.16 mlrd eura - objavio je Andrej Plenković nakon video-konferencije Europskog vijeća o zajedničkoj borbi protiv pandemije. Čelnici država EU-a usvojili su i Zajedničku izjavu o pomoći Zagrebu i hrvatskom narodu u saniranju šteta od potresa.
Kriza s koronavirusom zahtijeva odgovornost i europsko jedinstvo. Naš je prioritet zaštititi zdravlje sugrađana i očuvati radna mjesta! - također je na svom Twitter profilu objavio predsjednik Vlade RH i HDZ-a nakon video-konferencije.
Investicijski plan od 37 milijardi eura iz fondova EU-a namijenjen je zdravstvenim sustavima, malim i srednjim poduzećima, tržištima rada i ostalim ugroženim dijelovima gospodarstva zemalja članica. Riječ je o neiskorištenim sredstvima koja su zemljama članicama dodijeljena za predfinanciranje projekata iz strukturnih fondova, koja bi inače morala vratiti u europski proračun, a sada će ih moći zadržati - što će državama članicama omogućiti veću likvidnost.
Europski parlament prihvatio Investicijski plan
Plan je na prijedlog Europske komisije u četvrtak navečer usvojio i Europski parlament na plenarnoj sjednici, na kojoj su zastupnici, u golemoj većini, prvi put u povijesti glasovali na daljinu, putem elektroničke pošte. Zbog pandemije i ograničenja kretanja, naime, u dvorani je bilo samo nekoliko eurozastupnika, koji su se zatekli ili žive u Bruxellesu, dok su ostali sjednicu pratili na Internetu.
Hrvatski zastupnici redom su glasovali ZA Investicijski plan. Donosimo izjave svih četvero HDZ-ovih europarlamentaraca:
SUNČANA GLAVAK: EU mora ostati odlučna u pomaganju članicama!
Solidarnost i ujedinjenost Europske unije nikada nisu bili jači i potrebniji kao u ovim izazovnim vremenima koja zahtijevaju koordinirane i brze odgovore. Možda je neprijatelj protiv kojeg se borimo nevidljiv, no posljedice njegovog djelovanja itekako su vidljive i mogu biti jako teške ako pravodobno ne reagiramo.
Plan koji smo usvojili znatno će pridonijeti nacionalnim mjerama država članica u borbi protiv negativnih utjecaja pandemije koronavirusa. Ovdje, međutim, ne smijemo stati. EU mora ostati odlučna i čvrsta u namjeri da pomogne svojim članicama, stoga vjerujem da je ovo tek dio zajedničkih ulaganja u oporavak naših gospodarstava i zajednica.
ŽELJANA ZOVKO: Ključna sredstva za ublažavanje posljedica krize
Snažno podržavam Investicijski plan EU-a, koji je od velike važnosti za Hrvatsku koja se istodobno našla usred dvije velike krize - koronavirusa i potresa. Namijenjena sredstva bit će ključna da se u prvoj fazi ublaže posljedice zdravstvene i humanitarne krize koje su pogodile Hrvatsku i Zagreb.
Inicijativom „Coronavirus Response“ mobiliziraju se neiskorištena i prijeko potrebna sredstva iz postojećih europskih fondova, koja će omogućiti smanjenje pritiska na gospodarstva i zdravstvene sustave zemalja članica pogođenih pandemijom.
Dr. sc. TOMISLAV SOKOL: Moramo raditi i na novim mjerama
Podržavam Plan, ali i pozivam sve EU institucije na još veći angažman te pokazivanje europske solidarnosti u borbi protiv pandemije. Europljani su trenutačno u svojim domovima, svjesni teške situacije, a i onog što nas tek čeka kad pobijedimo koronavirus.
Gospodarstvo nam je zaustavljeno nekoliko tjedana, ali će nam trebati godine za oporavak. Europska unija mora uliti optimizam i vratiti povjerenje svojih građana. Ovih 37 milijardi eura je dobra „prva pomoć“, ali moramo raditi i na novim mjerama.
KARLO RESSLER: Siguran sam da će Europa iskazati još snažniju solidarnost!
Iznos od 1.16 milijardi eura, koji Hrvatska bespovratno dobiva za svoje gospodarstvo i zdravstvo u sklopu Investicijskog plana EU-a, itekako će pridonijeti ublažavanju posljedica pandemije koronavirusa. Ali, bitno je istaknuti da se radi samo o prvom paketu pomoći - od Europe se u ovim teškim okolnostima puno toga očekuje. Siguran sam, kako najavljuje i Europska komisija, da ćemo svi zajedno iskazati još snažniju europsku solidarnost!
EU SPREMNA POMOĆI HRVATSKOJ U SANIRANJU ŠTETA OD POTRESA!
Investicijski plan nije bio jedina lijepa vijest s video konferencije Europskog vijeća. Na inicijativu Andreja Plenkovića, čelnici zemalja članica EU-a usvojili su Zajedničku izjavu:
- Izražavamo puno suosjećanje s hrvatskim narodom i hrvatskim predsjedništvom Vijećem EU-a & spremni smo pomoći Zagrebu u suočavanju s posljedicama nedavnog potresa.
RH će zatražiti potporu prijatelja
Predsjednik Plenković, podsjetimo, na jučerašnjoj je sjednici Vlade RH najavio da će Hrvatska „zatražiti, sukladno procjenama štete, potporu partnera i prijatelja u Europskoj uniji, koje smo detaljno informirali o razornom potresu koji je pogodio naš glavni grad“.