Ako u Hrvatskom saboru odbijemo Potpornu aktivnost NATO-a, jedini će dobitnik biti Kremlj!
(VIDEO) Hrvatska je Ukrajini dosad pomogla s 11 paketa vrijednih 300 milijuna €. Naša je Vlada - principijelna. Milanović, nažalost, nije na istoj liniji s nama kada se radi o podršci toj prijateljskoj zemlji i osudi ruske agresije. Stoga smo zatražili da sami vrh NATO-a zastupnicima dodatno pojasni stvarni sadržaj NSATU-a - poručio je premijer Plenković u 2 intervjua na 2 kanala međunarodne TV mreže FRANCE 24. Na engleskom (emisija Talking Europe) i francuskom (Ici l'Europe).
Predsjednik Vlade RH i HDZ-a Andrej Plenković još je naglasio da mu je izuzetno mi je drago što je Hrvatska bila domaćin samita Ukrajina - jugoistočna Europa u Dubrovniku:
- Došao je i predsjednik Volodimir Zelenski, a na sastanku na vrhu prvi put je sudjelovalo svih 14 država iz tog formata.
Donosimo, objedinjeno, i ostale naglaske iz dvaju TV intervjua hrvatskog premijera. I onog na engleskom (Talking Europe) …
… i onog na francuskom jeziku (Ici l'Europe).
O DEZINFORMACIJAMA & HIBRIDNOM RATOVANJU
Moldavci su se na nedavnom referendumu odlučili za europski put, no u raspravi se vidio utjecaj vanjskih snaga i hibridnog ratovanja. Uslijed niza dezinformacija i u drugim državama dolazi do fragmentacije političkog spektra ili čak polarizacije, javno mnijenje više ne stoji tako čvrsto iza euroatlantske orijentacije.
Takvo stanje zahtijeva da politički vođe vode odlučniju politiku te pojasne građanima koristi od integracije u EU i NATO, osobito u zemljama koje su bile više povezane s Rusijom. U ovom nametnutom nam ratu dezinformacijama moramo se boriti za istinu i za činjenice.
Rusija i Bjelorusija planski „guraju“ ilegalne migrante prema poljskoj granici kako bi izvršile pritisak na tu zemlju i premijera Donalda Tuska. I to je oblik hibridnog ratovanja. Za svaku osudu!
O ZAJEDNIČKOJ BORBI PROTIV NEZAKONITIH MIGRACIJA
Zajedničko je mišljenje europskih lidera da moramo još više raditi na suzbijanju ilegalnih migracija - i na schengenskoj i na vanjskoj granici EU-a. Više nikada se ne smije dopustiti nekontrolirani priljev migranata kakvom smo svjedočili 2015. i 2016. godine.
Posebno je važno da države susjedstva u potpunosti usklade vizne režime s Europskom unijom. Zbog te neusklađenosti čak 40% ilegalnih migranata koje Hrvatska zaustavi na svojoj granici dolazi avionom u BiH ili Srbiju. Dolete u Beograd ili Sarajevo bez viza kao „turisti“, pa se na putu do zelene granice „pretvore“ u migrante.
Migracije će biti u središtu djelovanja hrvatske predstavnice u Europske komisije Dubravke Šuice, povjerenice za Mediteran.
O PROŠIRENJU EU-a TEMELJEM INDIVIDUALNIH ZASLUGA
Postoji novi zamah u politici proširenja Europske unije, a najveći promotor toga postao je ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je odlukom o napadu na Ukrajinu pogurnuo još država prema Europi. A i prema NATO-u.
Zalažemo se za proces europskog proširenja na zapadni Balkan, ali temeljem individualnih zasluga svake države pojedinačno. Sve zemlje moraju ispuniti kriterije. Naš je trajni naglasak na BiH - u kojoj su Hrvati konstitutivni narod.
Srbija tek treba uskladiti svoju vanjsku, sigurnosnu i obrambenu politiku s EU-om. Beograd trenutačno ima pristup u više smjerova: malo s Bruxellesom, malo s Berlinom, malo s Parizom, pa s Moskvom i Pekingom. Ako Srbija doista želi ući u EU, morat će napokon odlučiti na čijoj je strani - unatoč povijesnim vezama s Rusijom.
O SURADNJI SA SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA
Neovisno o rezultatima predsjedničkih izbora u SAD-u, očekujemo kontinuitet bilateralnih odnosa naših dviju zemalja.
U prvi plan uvijek stavljamo ono što nas povezuje.